İktidarın Suriye açılımına CHP’den destek: “Şam yönetimi ile diyalog, gerçekçi ve doğru bir yol haritasının gereği”

İktidarın Suriye’de rejimle muhalefeti barıştırma çabasına gireceğini söylemesine ana muhalefet partisi CHP’den destek geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun dış politika baş danışmanı Ünal Çeviköz, komşu Suriye’nin istikrara kavuşması için Şam yönetimi ile diyaloğun gerçekçi ve doğru bir yol haritasının gereği olduğunu söyledi: “CHP olarak başından beri savunduğumuz bu çizginin yararının nihayet anlaşılmış olması ve bu yönde olumlu adımların atılmaya başlanması memnuniyet vericidir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin Suriye’de rejim ile muhalefeti barıştırması gerektiğine ilişkin açıklamasının yankıları sürüyor.

Çavuşoğlu’nun Türkiye’nin 10 yıldır diplomatik ilişki kurmadığı Şam yönetimi ile diyalog kapısını aralamaya hazırlandığına da işaret eden açıklamasına ana muhalefet partisi CHP’den destek geldi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dış politika baş danışmanı Ünal Çeviköz, Suriye’nin istikrara kavuşması, ülkede demokratikleşme sürecinin ilerlemesi ve Cenevre’de süren görüşmelerin olumlu bir sonuca evrilmesini CHP’nin desteklediğini, teşvik ettiğini ve Türkiye-Şam diyaloğunun kurulmasını istediğini hatırlatan yazılı bir açıklama yaptı:  

Nihayet anlaşıldı

“Ülkemizde bulunan geçici koruma altındaki Suriyelilerin gönüllü olarak ülkelerine dönüşünün sağlanması ve teşvik edilmesi de sorunun Türkiye’ye yansıyan boyutunun suhuletle çözümü bakımından savunageldiğimiz bir yaklaşımdır. Bütün bu politikaların ve yaklaşımların hayata geçirilmesinde Şam yönetimi ile diyalog içinde olunması gerçekçi ve doğru bir yol haritasının gereklerindendir. CHP olarak başından beri savunduğumuz bu çizginin yararının nihayet anlaşılmış olması ve bu yönde olumlu adımların atılmaya başlanması memnuniyet vericidir. İktidarımızda bu adımların daha somut ve sonuca yönelik olarak sürdürüleceğinden kimsenin kuşku duymamasını isteriz.”

“Türk bayrağına saldırı kabul edilemez”

Çeviköz, Türkiye-Şam diyaloğundan rahatsızlık duyacak çevrelerin her zaman olabileceğini belirtirken, Çavuşoğlu’nun açıklamasından sonra Suriye’de Türk bayrağını yakmaya kadar varan protestolara da tepki gösterdi:

“Şanlı bayrağımıza yönelik çirkin ve asla kabul edilemez saldırılar bu gibi çevrelerin çaresizliklerinin acınacak durumdaki çırpınışlarından başka bir anlam taşımamaktadır. Bu davranışları ve şanlı bayrağımıza yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Türkiye ve Suriye halklarının huzur, barış ve yeniden layık oldukları iyi komşuluk ilişkilerine kavuşmalarını desteklemeye ve bu amaçla yönelik olarak çalışmaya devam edeceğiz.”