Ana SayfaHaberlerBilim Teknolojiİlk Türk astronotu taşıyan Dragon uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlendi

İlk Türk astronotu taşıyan Dragon uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’yla kenetlendi

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu 4 kişilik Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu'na yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından TSİ 13.42'de başarıyla kenetlendi. Gezeravcı, 2 hafta boyunca uzayda bilimsel çalışmalar yapacak.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) başarıyla kenetlendi.

Türk, İspanyol-Amerikan, İtalyan ve İsveçli olmak üzere çok uluslu Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülünün UUİ’ye kenetlenme anı canlı yayınlandı.

Yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, ABD yerel saatiyle sabah 05.42 (TSİ 13.42) civarında UUİ’ye ulaştı.

UUİ’ye ulaşan Ax-3 ekibini misyonlarına 27 Eylül 2023’te başlayan Expedition 70 astronotları ve kozmonotları karşıladı.

Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaptığı ilk konuşmada şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden değerli Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve bu imkanları bize sağlayan milletimize şükranlarımı sunuyorum.”

Gezeravcı, 2 hafta boyunca uzayda bilimsel çalışmalar yapacak.

Gezeravcı, 14 gün boyunca kalacağı UUİ’de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak.

Bu deneyler, mikro yer çekimi, uzay ortamında insan sağlığı, Tuz Gölü bitkisinin uzay ortamında araştırılması, katı-akışkan karışımların yerçekimsiz ortamda araştırılması gibi alanlarda çeşitlilik gösteriyor.

- Advertisment -