Ana SayfaHaberlerİmamoğlu’nun, Kılıçdaroğlu’na otelde söyledikleri ne anlama geliyor?

İmamoğlu’nun, Kılıçdaroğlu’na otelde söyledikleri ne anlama geliyor?

Gazeteci İsmail Saymaz, Kılıçdaroğlu’yla İmamoğlu arasında son günlerde ortaya çıkan sıcak iletişimi ve İstanbul’da Halk Ekmek fabrikası açılışından sonra bir otelde iki saat süren başbaşa görüşmelerini yazdı. Saymaz’a göre İmamoğlu’nun o görüşmede Kılıçdaroğlu’na söylediği “Size destekte benim yanıma hiç kimse yaklaşamaz” sözleri onun bir adım geri çekildiği ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek verdiği anlamına gelebilir.

İsmail Saymaz’ın bugünkü (25 Temmuz) yazısının ilgili bölümü şöyle:

CHP’de cumhurbaşkanı adaylığı için adı en çok anılanlardan biri de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu.

İmamoğlu, Kurban Bayramı’nın birinci günü İstanbul’daki yoğun yağışa tatilde yakalanınca eleştirilere hedef oldu. Tatil CHP’de de rahatsızlık yarattı.

Fakat gerilim yerini bahar havasına bıraktı.

Kılıçdaroğlu, restorasyon çalışması tamamlanan Yerebatan Sarnıcı’nın açılışına katıldı ve İmamoğlu’nu övdü. “İstanbul’un sırtında bir hançer var ve o hançeri çıkarmak için büyük bir özveriyle çalışan büyükşehir belediye başkanımız var” dedi. İBB Başkanı’na sahip çıkan Kılıçdaroğlu, “Afet önceden haber vermez. Belediye başkanları tatilde olabilirler. Bunlar birer insan” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu bir gün sonra da İBB’nin Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikası’nın açılışına gitti.

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na iltifat ederek, şunları söyledi:

“Şu anda burada olmanızın Türkiye’ye bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Bütün açılışlarımızı sizinle yapmak istiyorum. Vaktinizin yarısını İstanbul’a ayırmanızı istiyorum.”

Kılıçdaroğlu iltifatı karşılıksız bırakmadı. Ardından fabrika gezildi. İmamoğlu, ekmeği bölerek Kılıçdaroğlu’na verdi.

CHP’de sevinç yaratan parti içi birlik görüntüsünün devamı da var.

Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, açılıştan sonra Harbiye’deki Hilton Otel’de iki saat baş başa görüştü. Birçok konu ele alındı. Tabii cumhurbaşkanlığı adaylığı da…

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

“Ben sizin en yakın yol arkadaşınızım. Yürüdüğünüz yolda size her türlü destek olmakta benim yanıma hiç kimse yaklaşamaz.”

İmamoğlu’na yakın çevreler, İBB Başkanı’nın hem Muharrem İnce’nin olağanüstü kurultay imzası topladığı günlerde hem de Canan Kaftancıoğlu’nun ikinci kez aday olduğu İstanbul Kongresi’nde Kılıçdaroğlu’nun istediği yönde hareket ettiğini hatırlatıyor.

Bu görüşme İmamoğlu’nun bir adım geri çekildiği ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek verdiği şeklinde yorumlanıyor.

- Advertisment -