Ana SayfaHaberlerİngiltere, mültecilerin yerleştirildiği yüzer kampı suda lejyonella bakterisi bulunması sebebiyle boşalttı

İngiltere, mültecilerin yerleştirildiği yüzer kampı suda lejyonella bakterisi bulunması sebebiyle boşalttı

İngiltere'de ilk mülteci grubunun yerleştirildiği Bibby Stockholm gemisi suda lejyoner hastalığına yol açan lejyonella bakterisi bulunması sonrası tahliye edildi.

İngiltere’de mültecilerin yerleştirildiği Bibby Stockholm gemisi, suda bir tür akciğer rahatsızlığı olan lejyoner hastalığına yol açan lejyonella bakterisi bulunması nedeniyle tahliye edildi. Ülke medyasında yer alan haberlere göre, güneydeki Portland Limanı’na demirli barınak gemideki sularda lejyonella bakterisi bulundu.

İlk etapta gemiye yerleştirilecek 50 kişiden 39’unun getirildiği gemideki mültecilerin başka noktalara taşıma kararı alınırken, Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Robert Jenrick başkanlığında bir heyet konuyla ilgili toplantı yapma kararı aldı. Henüz hiçbir mültecide semptom görülmediği belirtilirken, yapılacak diğer testlerin temiz çıkması halinde mülteciler Bibby Stockholm’e tekrar taşınacak.

Grip benzeri semptomlarla başlayıp devamında zatürreye doğru ilerleyen lejyoner hastalığı tedavi edilmediğinde solunum yetmezliği ve çoklu organ yetmezliği gibi hastalıklara yol açıp ölüme sebebiyet verebiliyor. Genelde insan yapımı su sistemlerinde bulunan lejyonella bakterisi en fazla verimliliği düşürmemek adına daha az dezenfeksiyonun yapıldığı yapılar ile otel, yurt, hastane gibi çok fazla insan tarafından kullanılan binalarda görülüyor.

Bibby Stockholm gemisi İngiltere’nin otellerde tuttuğu yaklaşık 50 bin mülteciyi daha az maliyetli yerlere taşıma planı kapsamında gündeme gelmişti. Temmuz ayında limana getirilen gemiye 18 ay içinde 18-65 yaş arası 500 erkek mülteci taşınması planlanıyor. İlk mültecilerin geçen hafta yerleşmeye başladığı Bibby Stockholm, insan hakları örgütleri ve mültecilere destek veren sivil toplum kuruluşları tarafından toplu yaşam şartlarına uygun olmamak ve ‘hapishane gemisi’ olmakla eleştiriliyor.

Gemide yaşanacak bir yangın ve acil durumun felakete sebep olacağı da ifade edilirken, İngiltere hükümeti daha fazla gemiye daha fazla mülteci taşımayı planlıyor. Hükümet ayrıca mültecileri askeri tesislerde kullanılmayan binalar ile kurulacak büyük çadırlara taşımayı da amaçlıyor.

- Advertisment -