Ana SayfaHaberlerInstagram, Gazze’ye İsrail saldırılarını günlük haber yapan 6 milyon takipçili hesabı sildi

Instagram, Gazze’ye İsrail saldırılarını günlük haber yapan 6 milyon takipçili hesabı sildi

Mark Zuckeberg’e ait olan Meta’ya bağlı Instagram, Gazze’de sivillerin yaşadığı trajedinin videolarını paylaşan ve sivil kayıpların kaydını tutan 6 milyon takipçili popüler Filistin hesabı Eye On Palestine’ı sildi. Hesabın kapatılmasına büyük tepki var.

Meta, Çarşamba günü yaptığı açıklamada güvenlik endişeleri nedeniyle hesapları devre dışı bıraktığını söyledi.

Meta sözcüsü Andy Stone yaptığı açıklamada, “Bu hesaplar, ele geçirilme belirtilerinin ardından güvenlik nedenleriyle başlangıçta kilitlendi ve erişebilmelerini sağlamak için hesap sahipleriyle iletişim kurmaya çalışıyoruz. Bu hesapları paylaştıkları herhangi bir içerik nedeniyle devre dışı bırakmadık”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında yaşanan sivil kayıpları videolarla günlük olarak haberleştiren hesabın kapatılmasına tepkiler var.

Ünlü sosyal medya fenomeni Jackson Hinkle, “Zuckerberg’in Meta’sı 6 milyondan fazla takipçisi olan “Eye on Palestine” adlı Instagram hesabını YASAKLADI! Bana Ukrayna Savaşı başladığında TÜM RUS HABERLERİNİ yasakladıkları zamanı hatırlattı!” diye tepkisini dile getirdi.

X’teki bir başka kullanıcı da hesabın erişiminin büyüklüğüne vurgu yaptı: “6 milyondan fazla takipçisi olan eye.on.palestine hesabını sildiler. Çünkü gerçeklerden korkuyorlar.”

Aktivistler, Filistinlilerin içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çeken içeriklerinin sosyal medya platformu tarafından sansüre tabi tutulduğunu dile getiriyorlardı. Ama ilk kez 6 milyon takipçili bir hesap kapatılmış oldu.

- Advertisment -