Ana SayfaHaberlerDünyaİnterpol’e BAE’li başkan: Yeni başkanın işkence suçlamalarını da içeren dosyası kabarık

İnterpol’e BAE’li başkan: Yeni başkanın işkence suçlamalarını da içeren dosyası kabarık

Hakkında işkence suçlamasıyla iki farklı suç duyurusu bulunan El Reisi İnterpol başkanlığına seçildi. Uluslararası insan hakları kuruluşları ve Avrupalı parlamenterler El Reisi’nin adaylığı hakkında çekincelerini dile getirmişti. BAE’nin İnterpol sistemini siyasi muhaliflerinin yakalanması için istismar ettiği eleştirilerinin yeni başkanla birlikte daha da artması bekleniyor.

İstanbul’da düzenlenen İnterpol 89. Genel Kurul Toplantısı’nda İnterpol’un başkanlığına Birleşik Arap Emirlikleri’nden Ahmed Nasser El Reisi seçildi. İnterpol’ün kurumsal sosyal medya hesabından El Reisi’nin 4 yıl boyunca başkanlık görevini sürdüreceği duyuruldu.

https://twitter.com/İNTERPOL_HQ/status/1463769583299534850?s=20

DW Türkçe’nin uluslararası kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, Avrupa Parlamentosu’nun üç üyesi 11 Kasım tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e “General El Reisi’nin seçimi, İnterpol’ün görevini ve itibarını zayıflatır ve örgütün misyonunu etkin bir biçimde yerine getirmesini ciddi olarak etkiler” uyarısının yer aldığı bir mektup yollamışlardı.

Daha önce de Alman Federal Meclisi’nin üç üyesi Yeşiller’den Kai Gehring, Hür Demokrat Parti’den Peter Heidt ve Sosyal Demokrat Parti’den Frank Schwabe ortak bir bildiri kaleme alarak El Reisi’nin adaylığı konusundaki çekincelerini dile getirmişti.

Texas A&M Üniversitesi’nin uluslararası baskı konusunda uzmanlaşmış öğretim üyesi Edward Lemon, İnterpol’de başkanlık makamının sembolik bir anlamı olduğunu belirterek, El Reisi’nin seçilmesinin otoriter hükümetlere muhalifleri yurtdışında takip etmenin “normal olduğu” yönünde bir işaret vereceği uyarısında bulunmuştu.

Ekim 2020’de aralarında İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de bulunduğu 19 sivil toplum kuruluşu El Reisi’nin seçimine karşı bir açıklama yapmış, El Reisi’yi “sistematik olarak barışçıl muhalifleri hedef alan bir güvenlik aygıtının parçası” olarak nitelemişti.

İşkence suçlamaları

El Reisi hakkında işkence gerekçesiyle Fransa ve Türkiye’de iki ayrı suç duyurusu bulunuyor. Suç duyurularından ilki İngiltere vatandaşı siyaset bilimci Matthew Hedges’e ait. Hedges Mayıs 2018’de doktora tezi için bazı görüşme ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri’nde casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Kasım 2018’e kadar tutuklu kalan Hedges gözaltı ve tutukluluğu esnasında işkenceye uğradığını söyledi. Hedges, Mayıs 2021’de El Reisi’nin de aralarında olduğu dört kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Körfez İnsan Hakları Merkezi avukatları da hükümete muhalif Ahmed Mansur’a uygulanan “işkence ve barbarlık eylemlerinden” sorumlu tuttuğu El Reisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Avukatların yaptığı açıklamada Mansur’un 2017’den bu yana 4 metrekarelik bir hücrede “bir şilte olmadan ve soğuktan korunmadan”, “doktor, hijyen, su ve tuvalet erişimi olmaksızın” tutulduğu belirtilmişti.

İnterpol’un en büyük bağışçısı BAE

BAE, merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan İnterpol’e yıllardır büyük paralar akıtıyor. Texas A&M Üniversitesi’nden Lemon’a göre BAE’nin 2017’de İnterpol’e yaptığı bağış 54 milyon dolar. Bu meblağın İnterpol’e yapılması gereken toplam katkıya denk geldiğini söyleyen Lemon, BAE’nin 2020 yılında aktardığı paranın ise 68 milyon dolara çıktığını belirtti. Lemon bu durumun diğer üyelerin teşkilatı etkileme kapasitesini azalttığını söylemişti.

- Advertisment -