İran’da ahlak polisi şiddeti: 22 yaşındaki Mahsa Amini karakolda öldüresiye dövüldükten sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti

22 yaşındaki Mahsa Amini İran’da ahlak polisi tarafından saldırıya uğradıktan sonra komaya girdi ve hayatını kaybetti. Haberi alan Tahranlılar sokağa döküldü. Öfkeli halk, "diktatöre ölüm" sloganları atıyor.

İran’nın Saqez ilinde yaşayan 22 yaşındaki Mahsa (Jina) Amini akrabalarını ziyaret etmek için ailesiyle birlikte 13 Eylül Salı günü Tahran’a gitmişti. Amini, İran’daki bir ahlak polisi tarafından giyinme şekli hedef gösterilerek gözaltına alındı.

Mahsa’nın yanında bulunan erkek kardeşinin itirazı üzerine polisler, Mahsa’yı “bilgilendirme dersi” için götüreceklerini ve bir saat sonra serbest bırakacaklarını söylediler.

Birkaç saat sonra, Mahsa’nın karakolda fenalaştığı ve ambulansla hastaneye götürüldüğü öğrenildi. Doktorların verdiği bilgilere göre genç kadın ağır beyin hasarı almış ve kalp krizi geçirdiği için komaya girmişti.

13 Eylül Salı günü “Vozara” gözaltı merkezine götürülen Mahsa’nın devriye aracındaki memurlar tarafından darp edildiği, ayrıca gözaltı merkezinde saldırıya uğradığı öğrenildi.

Radio Zamane’nin haberine göre karakolda gözaltına alınanlardan biri, “Bekleme salonunda memurlar itirazlarımıza tamamen kayıtsız kaldılar. Ama ben ve diğer tutuklular itiraz etmeye devam ettik. Polisler itirazımıza karşı bize cop ve biber gazıyla saldırdılar. Bu süre zarfında zaten durumu iyi olmayan Mahsa yine darbeye maruz kaldı ve baygınlık geçirdi” dedi.

Mahsa Amini, bugün (16 Eylül) hayatını kaybetti.

Ölüm haberini alan halk sokaklara döküldü. Tahran sokaklarında “diktatöre ölüm” sloganları atılıyor.

Başörtülerini çıkararak protestolara katılan kadınlar, İran yönetimini “IŞİD”e benzeten sloganlar attılar.

Başörtü yasağı yüzünden Mahsa Amini’nin öldürülmesini protesto eden kadınlara da sivil polisler sert müdahalede bulundu.