Ana SayfaHaberlerEkonomiİş dünyasından art arda tepkiler: Faiz indirimine giden MB’nin piyasaya döviz sürmesini...

İş dünyasından art arda tepkiler: Faiz indirimine giden MB’nin piyasaya döviz sürmesini şaşkınlıkla izliyoruz

Dün faizi düşürme kararı alan Merkez Bankası’nın Aralık ayında dövize beşinci kez müdahale etmesi iş dünyasında şaşkınlıkla karşılandı. TOBB ve İSO başkanları iş dünyasının çok tedirgin olduğunu duyurdu.

Merkez Bankası’nın dün (16 Aralık) politika faizini 100 baz puan daha indirerek yüzde 14’e çekmesi sonrası dolar kurunun yeni rekorlar kırması iş dünyasında tedirginliği arttırdı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tepkisini sosyal medya hesabından, “Piyasalarda yaşanan çalkantı ve döviz kurlarının geldiği seviye birçok firmamızı endişelendiriyor ve olumsuz etkiliyor. Piyasaların ivedilikle istikrara kavuşmasını sağlayacak acil önlemler alınmasını ve öngörülebilirliğin temin edilmesini bekliyoruz” sözleriyle dile getirdi.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan da sosyal medya hesabından, “Dün faiz indirimine giden Merkez Bankası’nın bugün elindeki kıymetli döviz kaynaklarını piyasaya sürmesini şaşkınlıkla izliyoruz” diyerek tepki göstermişti.

- Advertisment -