Ana SayfaHaberlerDünyaİspanya’da seçimler öncesi sol birleşti: 16 parti ittifak yapıyor

İspanya’da seçimler öncesi sol birleşti: 16 parti ittifak yapıyor

23 Temmuz’da düzenlenecek erken seçimler öncesinde, Podemos’un da içinde bulunduğu 16 küçük sol parti seçim ittifakı kurdu. Sol ittifakın amacı ortak bir liste seçimlerde meclisteki sandalye sayısını arttırmak ve iktidardaki sosyal demokrat Sosyalist Parti lideri ve Başbakan Pedro Sanchez’in seçim sonrasında hükümet kurmasını kolaylaştırmak.

İspanya’da 28 Mayıs’ta düzenlenen yerel seçimlerde sağ partiler oy yükseltirken, iktidar ortakları sosyal demokrat Sosyalist Parti ve radikal sol Podemos oy kaybetmiş, önemli sayıda belediyede kontrolü yitirmişti.

Bu seçim kaybı nedeniyle Başbakan Pedro Sanchez erken seçim kararı almış ve seçim tarihi olarak 23 Temmuz belirlenmişti.

Eski Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz’ın kurduğu yeni sol parti Sumar, seçimlere ayrı girmeyi planlayan küçük sol partileri bir araya getirdi, radikal sol Podemos partisini de ikna ederek ortak bir seçim ittifakı kurdu.

Sumar liderliğinde ittifak kuran 16 sol parti, seçimlere ortak liste ile girecek, sandalye sayısını arttıracak ve sosyal demokratların hükümet kurmasını destekleyip sağ bir koalisyonun kurulmasını engelleyecek.

- Advertisment -