İsrail Meclis Başkanlığına “Kürdistan’ın bağımsızlığına inanan” bir Kürt seçildi

Ailesi Cizre’den İsrail’i göçmüş bir Yahudi Kürt olan milletvekili Mickey Levy, İsrail Meclis Başkanlığına seçildi. Levy, altı yıl önce Rûdaw’a verdiği söyleşide, “Kürdistan’ın bağımsızlığına tam anlamıyla inanıyorum. Bunun bir gün partimin gündemine gelmesini sağlayacağım” demişti.

Netanyahu karşıtı koalisyonun güven oylaması öncesi Mecliste yeni başkanın seçilmesi için oylama yapıldı.

Meclis Başkanlığı için, Netanyahu’nun öncülük ettiği blokta yer alan partilerden Şas Partisi milletvekili Yaakov Margi ve Netanyahu karşıtı blokta yer alan Gelecek Var Partisi milletvekili Levy yarıştı.

Yapılan oylamada 120 milletvekilinden 67’sinin desteğini alan Levy, yeni Meclis Başkanı olarak seçildi, Margi ise 52 oyda kaldı.

Levy’den önce Meclis Başkanlığını Netanyahu’nun partisi Likud milletvekili Yariv Levin yürütüyordu.

Levy, 2015 yılında Rûdaw’a verdiği röportajda, “Kürt’üm ve Kürt olmaktan gurur duyuyorum. Annem ve babam Kürdistanlı. Cizreli atalarım. Eskiden evde hep Kürtçe konuşurduk” ifadelerini kullanmıştı.

Evli ve 4 çocuk babası olan Mickey Levy, 1951 yılında ailesinin göç ettiği Kudüs’te dünyaya geldi.

Altı yıl önceki söyleşi: “Kürdistan’ın bağımsızlığına tam anlamıyla inanıyorum. Bunun bir gün partimin gündemine gelmesini sağlayacağım.”

Rûdaw’ın haberinde işaret edilen, altı yıl önceki Hemin Abdullah imzalı söyleşi (30 Mart 2015) şöyle:

İsrail’de Yahudi ve Müslümanların dışında Dürziler de yaşıyor. Onların da sizin gibi devlet kurma hakkı var mı?

Dürziler, 2 bin yıl önce Lübnan’a ve bu bölgeye gelmişler. Kültür, kıyafet ve yaşamları bize yakın ancak Araplara daha da yakınlar. Kendileri devlet kurmaktan söz etmiyor. Zaten her ulusun devlet kurmaktan söz etmesi şart değil.

Bunu Kürdistan için de söyleyebilir misiniz? Mademki her ulusun devletleşmesi şart değil, peki niçin Kürdistan devlet olmalı?

Bence bir gün gelecek ve biz Kürdistan’ın bağımsızlığını destekleyeceğiz.

Bir gün derken? Bugüne kadar destek vermemenizin sebebi nedir?

İnsan bölgenin geleceğini kestiremiyor, özellikle de Irak’ta durum iyi değil. Ancak Kürtlerin bir ulus olduğunu ve devletleşmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu aynı zamanda partinizin görüşü mü?

Hayır, bu benim görüşüm. Şöyle söyleyeyim size; bugüne kadar parti içinde Kürdistan’ın bağımsızlığından söz etmedik. Bu yüzden de sorunuzun cevabını veremeyeceğim.

Siz gerçekten Kürt müsünüz? Kürdistan’ın hangi bölgesindensiniz?

Evet, Kürtüm ve Kürt olmaktan gurur duyuyorum. Annem ve babam Kürdistanlı. Cizreli atalarım (Şırnak’ın Cizre ilçesi). Cizre’nin Türkiye sınırında küçük bir köy olduğunu sanıyordum ancak siz büyük bir kent haline geldiğini ve Türkiye’nin bir parçası olduğunu söylüyorsunuz. Bunu bilmiyordum. Annem ve babam İsrail’e gelmişler, ben de Kudüs’te doğmuşum.

Eşiniz de Kürt mü?

Evliyim ve 4 çocuğum var. Eşim Kürt değil. Kürtçem pek iyi değil ancak iyi anlıyorum. Eskiden evde daima Kürtçe konuşurduk ama şimdi pek konuşamıyorum, zamanla unuttum. Kudüs’ün bir mahallesinde büyüdüm ki bu mahalle Kürtlerin yoğun yaşadığı Knesset’e yakındı. Burada kimse İbranice konuşmazdı, herkes Kürtçe konuşurdu. Bu bende özel bir duygu oluşturdu. Eğer Kudüs’te Kürt mahallesini sorarsanız, benim yaşadığım yere götürürler sizi.

Knesset’e neden katıldınız?

Parlamenter olmadan önce orduda çalışıyordum. Bir süre anti-terör birliğindeydim. İlk başta Nablus’ta komutandım, daha sonra 2000-2004 yıllarında da Major General rütbesiyle Kudüs Emniyet Müdürlüğü yaptım. O dönemde benim görev yaptığım bölgede 52 intihar saldırısı oldu; “ikinci İntifada” süreciydi. 12 saldırıyı önleyebildim ancak 40 saldırı gerçekleşti. O saldırılarda 250’den fazla kişi öldü, bini aşkın kişi de yaralandı. 11 bombalı araçtan 4’ünü engelledik.

Bu olaylardan sonra İsrail-Filistin arasında duvar örülmesine karar verdik. Bu şekilde intihar saldırılarını önledik. Artık istihbarat sistemimiz o kadar güçlü ki, saldırı girişimleri İsrail tarafına geçmeden sonuçsuz bırakılıyor.

Kürtlüğünüzle gurur duyduğunuzu söylediniz. Selahaddin Eyyubi, 400 yıl önce Kudüs’ü aldı. Onunla da gurur duyuyor musunuz?

Çok zor bir soru sordunuz. Biz Selahaddin Eyyubi’den çok önce gelmişiz buraya. Eğer arkeolojik belgeleri incelerseniz, Selahaddin’den önce geldiğimizi görürsünüz. Ondan önce geldiğimizi göreceğinize yüzde yüz eminim.

1991’den bu yana Kürdistan Bölgesi Hükümeti var. Sizce Kürdistan’ın bağımsızlığının zamanı gelmiş midir?

Bağımsızlık Kürdistan’ın hakkıdır ve ulaşacağını da umuyorum. Sadece bunu söyleyebilirim.

Peki Kürtler ve Kürdistan için istediklerinizi Filistin için de istiyor musunuz?

Evet. Hem Kürt olduğum için, hem de İsrail’in geleceği için iyi olacağını düşündüğüm için istiyorum. Filistinliler ile barışmak istiyoruz.

Çoğu Kürdistanlı, mademki İsrail’de o kadar Kürt var neden Kürdistan’ın bağımsızlığı için destek vermiyorlar diye soruyor.

Bence bunu yapmalıyız. Ne zaman ve nasıl olacağını bilmiyorum ama bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum. İsrail’de bunu tartışmaya başlanmalıyız. Kürdistan’ın bağımsızlığına tam anlamıyla inanıyorum. Bunun bir gün partimin gündemine gelmesini sağlayacağım.

Önceki İçerikMakedonya’nın adında var formasında yok: ‘Kuzey’ krizi yine gündemde
Sonraki İçerikSavaşı haram kılmanın kıymetini bilmek