İsrail’den Gazze’de SİHA’larla katliam

Hamas askeri kanadının Gazze’den Kudüs’e ve Aşkelon’a yönelik roket saldırısına İsrail, Gazze şeridinde SİHA saldırısı düzenleyerek cevap verdi: Filistinli kaynaklara göre, 9’u çocuk, 20 kişi öldü. İsrail ordusu ise “8 militanın öldürüldüğünü” açıkladı.

Günlerdir artan gerilimin ardından Gazze’den bugün önce Kudüs’e roket saldırısı düzenledi.  Kudüs yakınlarında boş alanlara düşen 7 roketten bir tanesini eve isabet etti ancak can kaybına yol açmadı. Roket saldırıları şehirde aşırı sağcı Yahudilerin Kudüs Günü’nü kutlama yürüyüşüne geçtikleri sırada sirenlerin çalmasına yol açtı.  İsrail Parlamentosu Knesset’in oturumu ve Eski Şehir boşaltıldı. Sirenler çalarken şehirde panik yaşandı. Müslüman bölgesinden geçmesi daha önceden yasaklanan Kudüs Günü yürüyüşü iptal edildi.

Akşam saatlerinde Gazze’den Aşkelon’ atılan füzelerde ise İsrail’,n dava savunma sistemi demir kubbe devreye girdi ve füzeler havada infilak ettirildi.

Roket saldırısını Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları üstlendi. İzzeddin el-Kassam Tugayları yaptıkları açıklamada Kudüs’ü “İsrail’in Kutsal Şehir’de işlediği suçlar ve saldırganlığına; Şeyh Cerrah ve Mescid-i Aksa’da halkımıza yönelik tacizine cevap olarak” vurduklarını, bunun “düşmanın iyi anlaması gereken bir mesaj” olduğu belirtildi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Gazze Şeridi’nden gelen roket saldırısına karşı sert cevap verileceğini söyleyerek, “Topraklarımıza, başkentimize, vatandaşlarımıza ve askerlerimize yönelik saldırılara müsamaha göstermeyeceğiz. Bize saldıranlar ağır bedel ödeyecekler” dedi.  Beyaz Saray da roket saldırısını, “kabul edilemez bir tırmanma” olarak niteledi.

Açıklamaların ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik  SİHA saldırıları başladı.

Gazze’de yerleşim yerlerini vuran saldırılarda Filistin Kızılay’ın açıklamasına göre 9’u çocuk, 20 kişi öldü.

Saldırıların ardından Gazze caddeleri ve hastanelerinde trajik görüntüler gelmeye başladı.