İstanbul’da HDP Bahçelievler ilçe binasına saldırı: 2 kişi hafif yaralandı

HDP Bahçelievler İlçe Örgütü binasında saldırı düzenleyen silahlı bir kişi, iki partiliyi çay dökerek ve bıçakla hafif yaraladı. HDP'liler saldırganın silahının tutukluk yaptığını açıkladı. HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol: "Bu saldırılar sistematiktir. Bilin ki dimdik ayakta olacağız. Korkmuyoruz sinmiyoruz. Size biat etmedik etmeyeceğiz"

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütü binasına saldırı düzenlendi. Bir kişiye çay döken ve bir kişiyi de bıçakla yaralayan saldırgana HDP’liler müdahale etti, kaçıp karşıdaki fırına giren saldırganın polis tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Olayla ilgili açıklama yapan HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, saldırganın silahının tutukluk yaptığını, bu nedenle şans eseri kimsenin vurumadığını aktardı.

HDP’lilerin aktarımlarına göre kim olduğunu bilmedikleri saldırgan, girdiği ilçe binasında parti üyeliği hakkında sorular sordu. Daha sonra kendisine çay ikram eden Ramazan Dişarı’nın üzerine çay döken saldırgan, bıçakla saldırdı. Saldırganı engellemeye çalışan parti üyesi Aziz Şimşek de hafif yaralandı.

Partililer tarafından engellenmeye çalışılan saldırgan, ilçe binası önünde bulunan bir fırına kaçtı. Saldırgan, olay yerine gelen polisler tarafından götürüldü.

Saldırının ardından HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ve partililer ilçe binasına geldi. Polisin olay yerinde inceleme yaptığı belirtildi.

“Sizi öldürmeye geldim”

Uğradığı saldırı sonucu yaralanan Ramazan Dişarı, yaşananları anlattı. Saldırgana çay ikram ettiğini belirten Dişarı, “Çayı verdikten sonra göğsümün üzerine döktü. Sonra ‘Sizi öldürmeye geldim’ diyerek hakaretler etti. Daha sonra elini silahına götürdü ve bir diğer eliyle de bıçakla saldırdı bana. Göğsümden yara aldım. Aynı zamanda oradaki arkadaşlarımız durdurmaya çalıştı. Bu sırada bir arkadaşımıza daha bıçak çekti. Onu engellemek için bıçağı tuttum. Bu sırada elim de kesildi. Diğer arkadaşımız da hafif elinden yaralandı” dedi.

HDP’liler parti binası önünde saat 15.30’da saldırıya ilişkin açıklama yapmak istedi. Polis, Şirinevler meydanı tarafından binanın bulunduğu sokağa gelmek isteyen çok sayıda kişinin geçişini ve açıklamayı engelledi. Bir kısım HDP’li ise bina önünde oturma eylemine başlayarak sloganlarla engellemeyi protesto etti. Polis engeli ve bekleyiş uzun süre devam etti.

“SİLAH TUTUKLUK YAPTIĞI İÇİN KİMSE VURULMADI”

Bekleyişin ardından HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, oturma eylemini sürdüren kitleye açıklama yaptı. Saldırı hakkında edindikleri bilgileri aktaran Birol, saldırganın hem binada hem kaçarken silahını ateşlemeye çalıştığını, silah tutukluk yaptığı için şans eseri ciddi bir sonuçla karşılaşılmadığını belirtti.

Birol, “Faşist zihniyet bilsin ki; HDP diz çökmedi çökmeyecek. Öldürmekle boynumuzun eğileceğini düşünüyorlarsa akıllarından şaşarım. Biz halkız. Daha önce nasıl bu planları bertaraf ettiysek yine ederiz. Omzunda apolet olan elinde güç olduğunu zanneden bu faşist zihniyet ülkeden defolup gidene kadar mücadele edeceğiz. Bu saldırılar sistematiktir. Bilin ki dimdik ayakta olacağız. Korkmuyoruz sinmiyoruz. Size biat etmedik etmeyeceğiz” dedi.

Onur Gencer adlı silahlı saldırganın 17 Haziran’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına yönelik saldırısında, parti çalışanı Deniz Poyraz katledilmişti. (Evrensel Gazetesi)