İstiklal Caddesi soruşturmasında 17 kişi tutuklandı, üç şüpheli serbest

İstiklal Caddesi saldırısında Ahlam Albashir'in de aralarında bulunduğu 17 şüpheli tutuklandı. Tutuklular Marmara Cezaevi'ne götürülürken, üç şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul’un merkezindeki İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıya ilişkin olarak hakimliğe sevk edilen 17 kişi tutuklandı. Saldırının faili olduğu belirtilen Ahlam Albashir’in aralarında bulunduğu tutuklular Marmara Cezaevi’ne götürüldü.

Savcılık sorgusu tamamlanan şüphelilerden 17’sini tutuklama, üçünün de adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle hakimliğe sevk etmişti. Savcılık, Ahlam Albashir’in de aralarında bulunduğu 17 şüphelinin, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “kasten öldürmeye yardım” suçlarından tutuklanmasını talep etmişti.

İstanbul 3. ve 4. nöbetçi sulh ceza hakimliklerinde tercümanlar eşliğinde ifadeleri alınan 17 şüphelinin tutuklanmasına karar verildi. Şüphelilerden üçü ise haklarında adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı. 29 şüphelinin de sınır dışı edilmesine karar verildi.

Emniyet’teki işlemleri tamamlanarak adliyeye sevk edilen 49 şüpheli, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli 29 cumhuriyet savcısı tarafından sorgulanmıştı.