Ana SayfaHaberler“Kamber Ateş nasılsın?” cümlesi ile hafızalara kazınan İpek Ateş hayatını kaybetti

“Kamber Ateş nasılsın?” cümlesi ile hafızalara kazınan İpek Ateş hayatını kaybetti

12 Eylül 1980 darbesi sonrası tutuklu bulunan oğlunu ziyaretinde, Kürtçe konuşmak yasak olduğu için ezberlediği tek Türkçe cümleyle “Kamber Ateş nasılsın?” diyebilen ve hafızalara böyle kazınan İpek Ateş hayatını kaybetti.

İpek Ateş’in ölümünü gazeteci Özer Akdemir, Twitter hesabından duyurdu. Akdemir paylaşımında, “Cezaevine ziyaretine gittiği oğluna Kürtçe konuşmak yasak olduğu için bildiği tek Türkçe cümle ile ‘Kamber Ateş nasılsın?’ diyebilen güzel anneyi kaybettik!” dedi.

Gazeteci Barış Balsecer de paylaşımlarında İpek Ateş’in oğlu Kamber Ateş ile cezaevinde yaptığı görüşme sürecini şu ifadelerle anlattı:

“(…) Aklı yapacağı görüşte, kulağı hoparlörden okunacak isimlerdeydi. Hoparlörlerden beşinci kez isimler anons edildiği bir anda kendi ismini duydu. Gözbebeklerine yerleşen sevinç ışıltılarıyla, gardiyanın açtığı hücre kapısından uçar adımlarla çıkıp annesine koştu. Kamber, yüzündeki özlem yangınıyla görüş kabinine girdi ve karşısında annesini ve kardeşini buldu.

Anne önündeki tel örgüleri adeta tırmalar gibi ileri atıldı, çığlığı andıran bir sesle:

– ‘Kamber ateş nasılsın!’ dedi…

– ‘İyiyim canım annem iyiyim’ dedi…

– ‘Kamber ateş nasılsın!’

– …??!!…

Kamber, annesinin Türkçe’yi öğrenemediğini anladı. Kardeşi yol boyunca annesine ancak bu üç sözcüğü öğretebilmişti. O da hep aynı cümleyi tekrarlayıp duruyordu.

Anne “hoşçakal canım yavrum” anlamına gelecek şekilde, sayısız kez kullandığı o tek cümleyi, el sallarken yeniledi:

– ‘Kamber ateş nasılsın?’

Ve gittiler…

Görüş sonrası hücrede arkadaşı sevinçle Kamber’in kolunu tuttu:

– Neler konuştunuz?

Kamber annesinin şakıyan gözlerini anımsadı, ışıltılı gözlerle arkadaşına baktı.

– Neler neleer!”

- Advertisment -