Ana SayfaHaberler"Katliamı kınıyoruz ama İsrail'le serbest ticaret anlaşmamız var" sözü tartışılan Nihat Zeybekçi:...

“Katliamı kınıyoruz ama İsrail’le serbest ticaret anlaşmamız var” sözü tartışılan Nihat Zeybekçi: “Bizim Filistin hassasiyetimizin zekatı sizin 7 ceddinize yeter”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekçi, İzmir’de mermer ve doğaltaş fuarında yaptığı konuşmada İsrail ile ticaret ilişkilerini değerlendirdi.

Zeybekçi’nin fuara İsrail ile ticaret yapan firmaların da katılmasıyla ilgili soruya verdiği cevap gündem oldu.

Zeybekçi şunları söyledi:

“İsrail’de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var. Yani, eyvallah, İsrail’in Filistin’de, Gazze’de müslümanlara yaptığı soykırımı, katliamı, bebek katliamını, nefretle, şiddetle kınıyoruz, eyvallah, buna diyecek hiçbir şey yok ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de.. Çünkü bizim İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke.”

“O anlamda, daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ekonomi koordinasyonuyla, ilgili bakanlarımızla, bunu gündeme alıp biraz daha hassas bir ayardan geçmesi gerektiğine, ben şahsi olarak inanıyorum.”

“Bizim Filistin hassasiyetimizin zekatı sizin 7 ceddinize yeter”

Sözlerinin tartışma konusu olması üzerine Nihat Zeybekçi X hesabından bir paylaşımda bulundu.

“Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasındayım. Ucuzcu tacirler hariç, konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak tekrar anlatıyorum.

İsrail’le serbest ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz. Mavi Marmara zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimiz de Türk malların serbestçe satın alabiliyorlar, bunun da katkısıyla ticaret dengemiz 1’e 6 bizim lehimizedir.

Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir, İsrail’e yapılan tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirkette kontrol edilir. Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur.

Söylediğim yasak liste yerine tam kontrol demektir. Sözlerimi tekrar ediyorum “DAHA HASSAS OLMAK”. Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimizin zekatı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter.”

- Advertisment -