Kavala: Sayın Erdoğan, Soros’la Açık Toplum Vakfı kurulmadan önce tanıştı

Osman Kavala, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hakkındaki “Soros artığı” sözlerinden sonra kamuoyuna açıklama yayımladı: Açık Toplum Vakfı’nı ya da George Soros’u temsil eder nitelikte bir yetkim, statüm olmadı. Cumhurbaşkanı’nın ifadeleri suçlu olduğum algısı yaratan ve yargıyı doğrudan etkileyen mesajlardır. Bu şartlar altında adil bir yargılama yapılmasına imkân kalmadığından, bundan sonra duruşmalara katılmamın ve savunma yapmamın anlamsız olacağına inanıyorum.

4 yıldır tutuklu iş insanı Osman Kavala, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkında kullandığı “AİHM bir karar almış. Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkûm etmek istiyorlar. 10 tane büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun?” sözleri üzerine yaptığı açıklamada, hiçbir zaman Açık Toplum Vakfı ya da George Soros’u temsil eder nitelikte bir konumunun olmadığını vurgulayarak “Sayın Erdoğan George Soros ile bu vakfın kuruluşundan önceki bir tarihte tanışmış” dedi.

“Bundan sonra duruşmalara katılmamın ve savunma yapmamın anlamsız olacağına inanıyorum”

Soros’un Kasım 2015’te Türkiye’ye yaptığı ziyaret sonrasına kadar, AK Partili siyasetçiler ve Cumhurbaşkanı’nın danışmanlarının Soros ile diyaloğunun devam ettiğini hatırlatan Kavala “Ben bu görüşmelere dâhil olmadım, içerikleri hakkında da bilgi sahibi değilim” notunu düştü.

Erdoğan’ın açıklamalarının yargıyı etkilediğini dile getiren Kavala, yargının maruz kaldığı bu durumu meşrulaştırmamak adına artık duruşmalara katılmayacağını duyurdu.

Kavala’nın kamuoyuna yaptığı açıklamanın tam metni:

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyareti dönüşü benimle ilgili kullanmış olduğu “Soros artığı” gibi ifadeler son derece esef vericidir ve Cumhurbaşkanlığı makamının ciddiyetine uygun düşmemiştir.

Ülkemizdeki sivil toplum kuruluşlarının şeffaf biçimde desteklenmesi amacıyla yasalara uygun biçimde kurulmuş ve faaliyet göstermiş olan Açık Toplum Vakfı’nın yönetim kurulunda, diğer yönetim kurulu üyeleri gibi görev yaptım. Hiçbir dönemde başkanlığını üstlenmedim, Açık Toplum Vakfı’nı ya da George Soros’u temsil eder nitelikte bir yetkim, statüm olmadı.

George Soros’un Türkiye ziyaretlerinde vakıf yönetim kurulu üyeleriyle benim de katıldığım görüşmeleri, Vakfın çalışmaları ile ilgili sivil toplum faaliyetleri kapsamında gerçekleşti.

Bildiğim kadarıyla, Sayın Erdoğan George Soros ile bu vakfın kuruluşundan önceki bir tarihte tanışmış ve Soros’un en son Kasım 2015’te Türkiye’ye yaptığı ziyaret sonrasına kadar, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup siyasetçiler ve Cumhurbaşkanı’nın danışmanları ile Soros’un diyaloğu devam etmiş. Ben bu görüşmelere dâhil olmadım, içerikleri hakkında da bilgi sahibi değilim.

Bana yöneltilen suçlamalar herhangi bir delile dayanmıyor olmasına rağmen dört yıldır tutukluyum. Cumhurbaşkanı’nın hüküm giymemiş ve yargılaması devam etmekte olan bir kişiye yönelik aşağılayıcı ve lekeleyici ifadeleri, insan haysiyetine saldırı niteliğindedir. Bunlar suçlu olduğum algısı yaratan ve yargıyı doğrudan etkileyen mesajlardır.

Bu şartlar altında adil bir yargılama yapılmasına imkân kalmadığından, bundan sonra duruşmalara katılmamın ve savunma yapmamın anlamsız olacağına inanıyorum.

Hukuk devletini savunan bir yurttaş olarak, yargının maruz kaldığı bu durumu meşrulaştırıcı bir edimde bulunmanın doğru olmadığını düşünüyorum.

Önceki İçerikKara paranın esiri KKTC
Sonraki İçerikMOSSAD’ın casusu olduğu iddiasıyla tutuklanan kayıp Filistinli: “Filistinlilere yardım etmek isteyen AB görevlisi olduklarını söylediler”