Kılıçdaroğlu Adalı’nın mezarında: “Katiller belli, gereğini yapın”

KKTC'de temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 25 yıl önce suikast sonucu öldürülen gazeteci, "Kıbrıs'ın Uğur Mumcusu" Kutlu Adalı'nın ailesiyle görüştü. Soruşturmanın yetersiz olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Sağlıklı bir soruşturma yapmak ve sonuç almak artık Türkiye’deki ve Kıbrıs’taki siyasetçilerin ve savcıların namus borcudur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kıbrıs ziyareti sırasında gazeteci Kutlu Adalı’nın Lefkoşa’daki mezarını ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Adalı Ailesi ile de bir araya geldi.

Mezar ziyaretinin ardından basın açıklaması yapan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Kutlu Adalı’nın katledilişinin üzerinden yıllar geçti. Asıl failler bulunamadı. Soruşturma yetersiz. Soruşturmanın yetersiz olduğunu, delillerin yeteri kadar toplanamadığını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de kabul etti zaten.

“Şimdi asıl failler ortaya çıktı”

“Şimdi asıl failler ortaya çıktı yıllar sonra. Sağlıklı bir soruşturmayı yapmak ve sonuç almak artık Türkiye’deki ve Kıbrıs’taki siyasetçilerin ve savcıların namus borcudur. Hiçbir cinayet kapatılmamalı, üstü örtülmemelidir. Failleri yakalanmalı ve cezası verilmelidir. Bunu bekliyoruz. Aile bunu yıllardır bekliyor. Failler ortada, biliniyor. Katiller belli, biliniyor. Gereğinin yapılması lazım. Yazıktır, günahtır.”

Kutlu Adalı cinayeti Sedat Peker’in itirafıyla yeniden gündeme gelmişti

Sedat Peker, yayımladığı 7. videoda, 1996’da Kıbrıs’ta faili meçhul biçimde öldürülen gazeteci Kutlu Adalı cinayetine değinip, Adalı’yı Korkut Eken’in başında bulunduğu bir ekibin öldürdüğünü iddia etmişti.

Peker o videosunda şunları söylemişti:

”1996’da Kutlu Adalı’nın cinayetine değineceğiz dedik; söz namus. Belki bunu anlattığımda biraz böyle şey olacaksınız… Devletimizle hiçbir alakası yok. Biz o zaman Korkut eken, Mehmet Ağar hep beraberiz. Korkut abinin odası, Mehmet Ağar’ın odasının yanında. Çok iyi dinleyin burayı, çok iyi… Genciz, vatanseveriz, işte şu PKK’ya yardım ediyor ama genelde bana işadamlarını yönlendiriyorlar. Faili meçhullerden ziyade. Onları da anlatacağım ama bugün yetişmez. (Korkut Eken) Bana dedi ki ‘Kıbrıs’ta bir adam var,’ ‘Evet abi’ dedim, ‘Bu Kıbrıs’ı Rumlara satmak istiyor’ dedi. Dedi ki ‘Bana iki profesyonel…’ ‘Ben kendi öz kardeşimi vereceğim sana’ dedim. Atilla Peker’i dedim. Çok iyidir, uzmandır dedim. THY uçak biletlerini, hard disklerini atmıyor. Biletlerden bakabilirler, Korkut Eken, Atilla Yıldırım bu cinayetten ne kadar önce (Kıbrıs’a) gittiler. Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Aradan zaman geçti, döndüler 3-4 gün sonra. Korkut abi ile konuştuk, dedi tekrardan gideceğiz. Sonra orada başka bir bunlara bağlı ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abi ile, ‘Halloldu’ dedi. Atilla Peker, kanser ameliyatı oldu, evde yatıyor. Namuslu adamdır. Benim biraderim korkmaz, doğruyu anlatır. Ben öldürsek öldürdük derdim, çünkü zaman aşımına girdi. Bir şeyden korktuğum için değil.”

Önceki İçerik10 yıl önce Şenol Güneş’e neler etmiştik?
Sonraki İçerikİran’da ‘demokrasi’ oyunu: Rejim cumhurbaşkanını seçti, halk sandıkta onaylayacak