Kılıçdaroğlu: “Binlerce kişinin ölümünün sorumlusu Erdoğan”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Vakaların artışından 84 milyon olarak hepimiz sorumluyuz” açıklamasına gönderme yaparak, “Vaka sayısında Avrupa’nın birincisi, dünyanın üçüncüsüyüz. Sorumlu kim? Memleketi bu kadar felakete sürükleyip binlerce kişinin ölümüne neden olan sorumlu kim? Kongreyi yapanlar, yani Erdoğan. Sorumlu o” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugün (13 Nisan) partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamalardan öne çıkan satırlar şöyle:

Ramazan ayı içindeyiz. Duygularımızın yoğunlaştığı, iç hesaplaşma yapacağımız bir ay. Belediye başkanlarımız çalışıyor. 11 milyon vatandaşımıza yardım götürdüler. Kimisine maske, kimisine burs, tablet. Hangi kanaldan ulaşırsa ulaşsın belediye başkanlarımız yardım götürdü. Tüm belediye başkanlarımız olağanüstü bir gayret sarf ediyor. Fakire yardım yaparken “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” dedik. Bu, halkçılığın bir gereğidir.

“Koltuğu uğruna yapamayacağı şey yok”

Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasından rahatsız olan amiraller bir açıklama yaptılar. Onların iradesi dışında açıklamayı gece yarısında yayınladılar. Saray buradan bir darbecilik çıkarmak istedi.

Ne oldu? Hani CHP vardı. Polis, istihbarat, jandarma senin elinde. Utanmadan, sıkılmadan beni suçluyorlar. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zat yalan söyler mi? Yalan söylüyor. Koltuğu uğruna yapamayacağı bir şey yok. Böyle devlet yönetilemez.

“Yandaş için değil, vatandaş için çalışıyoruz”

Vatandaşın nabzını tutuyoruz. CHP’nin çalıştığı kadar kimse çalışmıyor. Dolayısıyla aldığımız aylığı hak etmeye çalışıyoruz. Yan gelip yatmıyoruz. Saray’dan medet ummuyoruz. Çünkü biz yandaş için değil; vatandaş için çalışıyoruz. Balık baştan kokar! Pudra şekerini kimse unutmadı! Biz alın terimizle geçiniyoruz, Saray beslemesi değiliz!

“İnsanlar ölmüş, umurunda değil”

Ülkeyi yönetenlerin bir eli yağda, bir eli balda. Kongreleri yaparlar, saraylarında otururlar, insanlar ölmüş, umurlarında bile değildir. Son bir yılda işsiz kalan kişi sayısı 1 milyon 254 bin. 19 yılın sonunda geldiğimiz noktada 10 milyon 219 bin kişi işsiz! Ülkeyi yönetenler bunun farkında mı? Farkında değiller.

“En tepedeki ‘öğretmene, polise, sağlık görevlilerine, imama 3600 ek gösterge vereceğiz’ dedi, vermedi. Oy için bir insan yalan söyler mi? Ramazan günündeyiz, herkes düşünsün. Cumhurbaşkanı koltuğunda oturan bir insan yalan söyler mi?

“Binlerce kişinin ölümünden Erdoğan sorumlu”

Vaka sayısında Avrupa’nın birincisi, dünyanın üçüncüsüyüz. Sorumlu kim? Memleketi bu kadar felakete sürükleyip binlerce kişinin ölümüne neden olan sorumlu kim? Kongreyi yapanlar, yani Erdoğan. Sorumlu o.

Miting yapıyorsunuz, sloganlar atıyorsunuz. Kimsede maske yok. Kimseye ceza kesilmiyor. Karadeniz’den başladı, önce Karadeniz kırmızıya boyandı. Ankara’da yaptı, Ankara’dan Türkiye’ye dağıldılar ve Türkiye’nin her tarafı şu anda kırmızı.

Norveç başbakanına verilen cezayı hatırlattı

Norveç’te 10 kişiden fazla insanın bir araya gelmesi yasaklanmış. Norveç Başbakanı doğum günü nedeniyle 13 kişiyle bir araya geldi diye, Norveç’in devlet televizyonu bunu duyuruyor ve Başbakana ceza kesiliyor. Devlet budur. Türkiye’de kongreler yapıldı, lebaleb. İçişleri Bakanına mı ceza kesecekler? Yürek ister yürek. Erdoğan’a mı ceza kesecekler? Yürek ister yürek.

“128 milyar doların nerede olduğunun cevabını vermezseniz sandıkta hesabını soracağız!”

Merkez Bankası daha önce sattığı dövizleri tablolar halinde yapar internet sitesine koyardı. Hangi kişiye kuruma satılmışsa listesi vardı. Şimdi yok, listeyi niye gizliyorsunuz? Damat kime verdi, sen kime talimatı verdin? Ne oldu bu para? Tık yok. 128 milyar doları kimlere, hangi kurdan sattınız? Kararı verenler kim, kimlerin imzası var? Milyarları kim götürdü, vurgunu kim yaptı?

Bilboardlara 128 milyar doları soran afişler astık. Cumhurbaşkanına hakaret var diyorlar. Savcı hemen soruşturma başlatmış ve mahkeme kararı beklenmeksizin afişler indirilmiş. Devletin çalışma hızına bakın hele! Soramazsınız diye afişlerimizi toplatıyorlar… Bal gibi soracağız, bal gibi de yanıt vereceksiniz! Yanıt vermezseniz sandıkta hesabını soracağız!

Neymiş arkasında Saray’ın silueti varmış. “Bana nasıl sorarsınız?” diyor. Bu kürsüden defalarca 128 milyar dolar ne oldu diye sordum? Hangi kurdan kime satıldığını, kimlerin sattığını sordum. Para kaybolmadı. El değiştirdi.

Sayıları 1 milyona yaklaşan apartman görevlileri için soruyorum. 50 bin 278 muhtar adına soruyorum; geliri asgari ücretin 1/3’ü kadar olan 9 milyon vatandaşımız adına soruyorum: 128 milyar dolar nerede?

Önceki İçerikAİHM: Ahmet Altan’ın tutukluğu “ifade özgürlüğü ve kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ihlalidir”
Sonraki İçerikNafakaya muhtaç kadınlar olduğu sürece nafaka mağduru (!) erkekleri konuşamayız