Kılıçdaroğlu “Çıkın ve teröriste ait DNA raporunu açıklayın” dedi; Soylu cevap verdi: “Parmak izlerinden birinde eşleşme çıktı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin'in Mezitli ilçesindeki Tece Polisevi'ne yönelik 26 Eylül’de gerçekleşen PKK saldırısının ardından hükümetin CHP’yi hedef alarak açıklama yapmasına tepki gösterdi. “Şimdi çıkın ve teröriste ait DNA raporunu açıklayın, bu millet bir kez ağzınızdan doğru bir şey duysun” diyen Kılıçdaroğlu’na cevap İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi: “Hoşuna gitmeyecek ama parmak izleri ile yapılan çalışmada bir tanesinde eşleşme çıktı.”

MERSIN'IN MEZITLI ILCESI TECE MAHALLESI'NDEKI POLISEVINE TERORISTLERIN DUZENLEDIGI SALDIRI ANI GUVENLIK KAMERASINCA KAYDEDILDI. GORUNTULERDE KADIN OLDUKLARI TAHMIN EDILEN 2 SALDIRGAN, POLIS NOKTASINA YAKLASARAK ONCE TABANCA ARDINDAN DA OTOMATIK SILAHLARLA ATES ACTI. (FOTO: MERSIN, DHA)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de bir polisin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı gerçekleştiren terörist olarak Dilşah Ercan ismini açıklayan İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilginin, saldırıyı üstlenen PKK tarafından yalanlanması üzerine bir açıklama yaptı.

CHP’nin 2012 yılında hapisteki gazetecilerle ilgili hazırladığı raporda ismi geçen Dilşah Ercan’ın saldırganlardan biri olmadığının ortaya çıktığını belirten Kılıçdaroğlu şunları yazdı:

”İki gündür kirli propaganda yürüten Erdoğan ve yaveri fotoroman Süleyman… Öldürülen teröristin DNA raporuna rağmen, tam iki gündür yalan söylediniz, havuz medyanız manşetler attı.

“Oysa ben ne dolaplar çevirdiğinizi iki gündür biliyorum. Bile bile yalan söylediniz.

“Şimdi çıkın ve teröriste ait DNA raporunu açıklayın, bu millet bir kez ağzınızdan doğru bir şey duysun. Başsavcıya dosyaya el koyun dediniz.

“Başsavcıya sesleniyorum, o dosyayı gizlemeye çalışma, biliyoruz gerçekleri… Utanmıyor musunuz.”

Soylu’dan cevap: “Derdiniz, ortağınız PKK’yı kurtarmak…”

Kılıçdaroğlu’nun bu paylaşımına cevap İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi.

Twitter’dan açıklama yapan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Kılıçdaroğlu; İki gün PKK’nın ipini bekledin. Bizi yine şaşırtmadın. Sizin bu devletle bir meseleniz var. Yapılan saldırıyı ilk önce adamların DEAŞ’a yıktı. Tutmayınca adamların ‘cinnet geçiren bir kadın polis’ yalanına sarıldı. Derdiniz, ortağınız PKK’yı kurtarmak…

“Saldırıyı PKK yaptığı belli olup, devletin yargının tespitlerine rağmen teröristleri gazeteci kılığına sokup Türkiye’ye ‘en büyük gazeteci cezaevi’ iftirasıyla teröristleri aklaman ortaya çıkınca, PKK açıklamasına sığınacak zavallısın.”

“1- Teröristi taşıyan taksici teşhisini yaptı.

“2- Yıllarca terör örgütünde birlikte olduğu örgüt mensubu sözde ölümsüzler taburunda sabotajcı eğitimi alıp Türkiye’de eylem yapmak üzere görevlendirildiğini belirtip hemen teşhisini yaptı.

“3- Hoşuna gitmeyecek ama parmak izleri ile yapılan çalışmada bir tanesinde eşleşme çıktı.

“4- Kurtarıcın PKK’nın açıklamasındaki teröristlerle ilgili tüm detaylara da çalışılıyor.

“5-PKK’nın açıklamasını referans alıp kabul ettiği teröristlerle ilgili henüz sonucu çıkmamış raporların üzerinden terör örgütünü ve utanılacak parti raporunu korumaya alıyorsun.”

“Yani terör örgütünün tespiti imkansız Suriyeli isim verip, ‘Zozan arkadaşımızın (yani Dilşah Ercan) bu olayla herhangi bir ilgisi yoktur, görevinin başındadır’ demesine sığınmaktan bile utanmıyorsun. 6’lı masada sıkıştın, PKK’ya sığındın. Yazıklar olsun…”