Kilise duvarı üstünde oyuna tepki!

Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nin önündeki meydanda toplanan grup çalan müzikle eğlendi. Gruptaki 3 kişi kilisenin kapı duvarının üstüne çıktı. Bir kişi kapının üstünde otururken diğer iki kişi ise burada oynamaya devam etti. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepki çekti.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kadıköy’de kilise duvarının üzerine çıkarak müzik eşliğinde oynadığı iddia edilen 3 şüpheli gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, bir grubun Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’nin duvarının üstüne çıkarak müzik eşliğinde oynamasına ilişkin soruşturma başlattı.

Savcılık, soruşturma kapsamında, kimliğini tespit ettiği şüphelilerin yakalanmasına yönelik emniyet güçlerine talimat verdi.

Polis ekipleri yaptıkları çalışmada, kilise duvarının üstüne çıkarak oynadığı iddia edilen 3 şüpheliyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

TEPKİ YAĞDI

HDP Milletvekili Garo Paylan, “Kadıköy’deki kilisemize saygısızlık yapanları ve yol verenleri kınıyorum” paylaşımını yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadıköy’deki kilisede tepki çeken görüntüler hakkında, “Kadıköy’de Ermeni Kilisesi’ne yapılan saygısızlıkla ilgili Kilise Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Arman Bükücüyan Beyefendi ile görüşerek üzüntülerimi dile getirdim. Kiliseye saygısızlığı yapan zanlılar, sabah 5.30’da İstanbul Emniyeti tarafından gözaltına alındı, hukuk süreci devam ediyor” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Bizim medeniyetimizde dini mekanlarda hakaret ve alay içeren davranışlara asla müsamaha edilmez. İnsanlığa ve kutsal değerlere saldırı niteliği taşıyan bu provokatif ve çirkin eylemi şiddetle kınıyorum. Hukukun gerekeni süratle yapacağına inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de görüntülere tepki gösterdi. Twitter’dan paylaşım yapan Çelik şu ifadeleri kullandı:

“Kadıköy Surp Takavor Kilisesi’nin duvarının üstüne çıkan bir grup, bu dini mekana gösterilmesi gereken saygıya yakışmayan davranışlarda bulunmuştur. Surp Takavor Kilisesi’ne yönelik bu saygısızlığı kınıyoruz. Mabedlere yapılan saygısızlık herkese karşı saygısızlıktır. Camileri, kiliseleri, havraları hedef alan, dini mekanların saygınlığına yaraşmayan her türlü eylemi provokasyon olarak değerlendiriyoruz ve insanlık adına mahkum ediyoruz.”

Önceki İçerikFutbolda Avrupa’nın en büyüğü İtalya oldu, kupa evine değil Roma’ya gitti
Sonraki İçerikKadın sporcunun adı da yok ödülü de!