Ana SayfaHaberler“Kontrgerilla”nın kuruluş belgesi ABD arşivinden çıktı: Genelkurmay ABD’den yardım istemiş

“Kontrgerilla”nın kuruluş belgesi ABD arşivinden çıktı: Genelkurmay ABD’den yardım istemiş

Askeri tarihçi Erhan Çiftçi’nin ABD askeri arşivlerinde bulduğu belgeler, “Kontrgerilla” ya da “Özel Harp Dairesi” olarak bilinen Seferberlik Tetkik Kurulu’nun kuruluşu için 1952’de Genelkurmay’ın ABD’den yardım istediğini ortaya koyuyor. Belgelere göre Genelkurmay’ın görevlendirdiği Kurmay Albay Emin Çobanoğlu’nun talebi üzerine Amerikalılar psikolojik savaş departmanı için bir örgütlenme şeması hazırladılar. Çobanoğlu, birkaç yıl sonra askerlikten ayrılarak bugünkü adıyla "Millî İstihbarat Teşkilatı"na katılmış ve kısa süre MİT başkanlığı yapmıştı.

Çiftçi, ABD arşivlerinden ulaştığı belgeleri sosyal medya hesabından paylaştı. Ancak daha sonra bu paylaşımlarını kaldırdı.

1952 yılına ait olduğu görülen belgeler için Çiftçi, “Bu belgelerde Türk Genelkurmayı’nın kendi bünyesinde bir psikolojik harp departmanı kurmak istediği ve bunun için Kur. Alb. Emin Çobanoğlu aracılığıyla Amerikalılardan yardım talep ettiği görülüyor” mesajını paylaştı.

Çiftçi, Ankara’nın “tavsiye” talebine karşılık ABD yönetiminin verdiği yanıtı da “Amerikalılar ise böyle bir talepte bulunulmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek 22 Eylül 1952 tarihinde ‘Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikleri’ adıyla kurulacak ve ertesi yıl ‘Seferberlik Tetkik Kurulu’ ismini alacak yapı için ilk önerilerini sunmuşlar” sözleriyle açıkladı.

ABD’nin önerisine dair arşivde, “psikolojik harp işleri ile meşgul olacak teşkilat yapısının siyasi ve askerî boyutları şemalarla” anlatıldığını dile getiren Çiftçi, “proje”nin siyasi boyutunu gösteren çizimi de paylaştı:

Çiftçi’nin paylaştığı diğer bir şemada da “Genelkurmay Başkanlığı içerisinde yer alacak psikolojik harp yapılanmasının ilk hâli” çizilmiş:

Çiftçi, paylaşımlarında, belgede adı geçen ve ABD’lilerle teması kuran Kurmay Albay Emin Çobanoğlu’nun birkaç yıl sonra askerlikten ayrılarak günümüzdeki adıyla “Millî İstihbarat Teşkilatı”na katıldığına ve teşkilata kısa süre başkanlık yaptığına da dikkat çekti. 

22 Eylül 1952’de “Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikleri” adıyla kurulan birim, 1953’te “Seferberlik Tetkik Kurulu” adını, 1970’de ise “Özel Harp Daire Başkanlığı” adını aldı.

“Özel Harp Daire Başkanlığı”, 1992’de Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) adını aldı.

- Advertisment -