Konya’da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü katliam için istenen cezalar belli oldu

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Konya'da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıyla ilgili soruşturmayı tamamladı. İddianamede, tutuklu sanık Mehmet Altun için "canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürme" suçlamasıyla 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Mehmet Altun dışında soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 10 kişi için ise "azmettirme" suçlamasıyla 7 kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi.

30 Temmuz’da Konya’nın Meram ilçesinde meydana gelen olayda Mehmet Altun, komşusu Dedeoğulları ailesinin evine gelerek, ailenin 7 üyesini silahla öldürmüş ve kaçmıştı.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 14 kişiden 10’u tutuklanmış, kayıplara karışan katil zanlısı ise olaydan 5 gün sonra Konya’nın Bozkır ilçesi Üçpınar Mahallesi mevkiinde dağlık arazide yakalanmıştı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 

Mehmet Altun için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede katil zanlısı Mehmet Altun için 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını istendi.

Ayrıca Altun’un “nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, “6136 sayılı kanuna muhalefet” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve “yakarak mala zarar verme” suçundan da 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Diğer 10 sanık hakkında da azmettirme suçlamasıyla ceza istemi

Soruşturma kapsamında tutuklanan diğer sanıklar Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş (Lütfi Keleş’in oğlu), Veli Keleş, Ali Keleş (Veli Keleş’in oğlu), Ayşe Keleş ve Ali Keleş (Harun Keleş’in oğlu) hakkında ise “canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürmeye azmettirme” suçundan 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, “yakarak mala zarar vermeye azmettirme” suçundan da 8’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Olayın asli faili Mehmet Altun’un eşi Zehra Altun, babası İbrahim, annesi İsmahan Altun hakkında kuvvetli suç şüphesinin ortadan kalkması nedeniyle tahliyelerine karar verildi.

Önceki İçerikIndependent Farsça: “Taliban genç kadın milli voleybolcuyu kafasını keserek öldürdü”
Sonraki İçerikSedat Peker: “Kıbrıslı siyasiler hepiniz yandınız; arşiv bana geçti”