Korkut Eken: Kavala’yı Peker tanıyordu, yardımcı olmasını istedim

Eken, Sedat Peker'in ortaya attığı Kavala'ya ait bir şirketin ABD'li bir yatırımcıya satılması gündemdeyken kendisinin araya girmesiyle Türkiye'den bir şirkete satıldığı iddiasını doğruladı. Peker'in iddiaları arasında geçen bu aracılıktan 200 bin dolar aldığını ise reddetti.

Suç örgütü liderliği suçlamasıyla aranan Sedat Peker’in iddialarının odağındaki isimlerden eski MİT yöneticisi Korkut Eken, hakkındaki iddialara yönelik konuştu. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Eken, iş insanı Osman Kavala’nın savaş uçakları yazılımı yapan firmasını Türkiye’deki bir yerli firmaya satması konusunda Sedat Peker’den yardımcı olmasını istediğini belirterek, hakkındaki iddiaları kısmen doğruladı.

Eken, Kavala’nın şirketi bağlamında kendisi hakkındaki iddia üzerine, Sedat Peker’den söz konusu firmanın satımı konusunda aracı olmasını istediğini doğruladı ve şöyle konuştu:

“Üzerinden çok zaman geçti, tam hatırlamıyorum. Sanırım Mices diye bir şirket vardı. Onun lehine olması için konuştuğum doğru. Osman Kavala’yı o dönem Sedat Peker tanıyordu. Bu konuda yardımcı olmasını istedim.”

Eken, “Peki, bunun karşılığında 200 bin dolar aldınız mı” sorusuna ise “Tamamen iftira. Para pul almadım. Böyle bir şey mevzu bahis değil” yanıtını verdi.  Eken, Türk şirketin başında “çok değerli” mühendisler olduğu için böyle bir şeyi istediğini de sözlerine ekledi.

İddia, gazeteci Erk Acarer’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan firari Sedat Peker’le yaptığı son görüşmede aldığı bilgileri Perşembe günü (25 Kasım) sosyal medya hesabından yayımlamasıyla ortaya çıktı. Kavala’nın 1998 yılında savaş uçaklarının yazılımını yapan bir firması olduğunu belirten Acarer, şu iddialarda bulunmuştu:

“Kavala bu firmayı ABD’li bir yatırımcıya satacaktı. Fakat tam bu noktada, devreye ‘çok önemli’ bir kişi girdi: Korkut Eken, Kavala’ya firmasını Türkiye’ye ait bir firmaya satmasını istedi. Bu ricayı ileten ise Sedat Peker’di. Hem dönemin arşivini hem de Peker’in ifadelerinin olduğu belgeyi iliştireceğim. Peker, Eken’in bu ricasını şirketin hem yöneticisi hem CEO’su Zeki Türkkan vasıtası ile Kavala’ya aktardı. Kavala Amerika’ya satılacak şirketi 4/1 fiyata Türkiye’nin istediği firmaya sattı.”

Acarer, Peker’in bu aracılıktan para almadığını, ancak Eken’in karşılığında 200 bin dolar aldığını yazdı.

Önceki İçerikBakan Yardımcısı Nebati’ye tepkiler: “Ekonomi modelinizin şarkısını Cem Karaca yapmıştı: İşçisin sen işçi kal”
Sonraki İçerikDW Türkçe Avrupalı uzmanlara sordu: Avrupa, Erdoğan’ın ekonomiyi ateşe atmasından endişeli