Ana SayfaHaberlerKorkut Eken Kıbrıs’a gitmiş ve “her ihtimale karşı” Sedat Peker’in kardeşiyle gitmiş

Korkut Eken Kıbrıs’a gitmiş ve “her ihtimale karşı” Sedat Peker’in kardeşiyle gitmiş

1996’daki Kutlu Adalı cinayeti sırasında KKTC’de Sivil Savunma Daire Başkanı olan emekli orgeneral Galip Mendi’nin, o günlerde Korkut Eken’le Atilla Peker’in kendisini ziyaret ettiğini açıklamasından sonra Korkut Eken de Mendi’yi Peker’le birlikte ziyaret ettiğini kabul etti. Sözcü yazarı Saygı Öztürk’e açıklamada bulunan Eken, Kıbrıs’a PKK’nın adadaki faaliyetleri için gittiğini söyledi, yanında neden Atilla Peker’i de götürdüğünü ise “her ihtimale karşı” diyerek izah etti.

Sedat Peker ve kardeşi Atilla Peker tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gazeteci-yazar Kutlu Adalı’yı öldürdüğü öne sürülen emekli yarbay Korkut Eken, Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuştu. “O gazeteciyi tanıyorsam, biliyorsam şerefsizim. Öldürülmesiyle de alakam yok” dedi.

Atilla Peker’le KKTC’ye gittiğini doğrulayan, uzun süredir Antalya’nın bir köyünde yaşadığını belirten Eken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki sözlerine de tepki gösterdi.

Gazeteci Kutlu Adalı’yı öldürmekle suçlandınız…

– Şöyle bir olay oldu; Hasan Paşa (dönemin Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı) telefon etmiş. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’a, “Kıbrıs’ta çok büyük PKK faaliyetleri var. Teröristler burada cirit atıyor” falan demiş ve bu konuda yardım istemiş. Ben de o dönemde Emniyet’te Özel Harekat polislerini yetiştirmekle görevliyim. Mehmet Bey (Mehmet Ağar) da beni gönderdi. Her ihtimale karşı Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker’le gittim.

Atilla Peker’i siz mi çağırdınız?

– Evet, doğru ben çağırdım. Atilla Peker’le KKTC’ye gittim. PKK’nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım. PKK’nın yaralılarını Kıbrıs’a götürdüğünü tespit ettik. Rum Kesimi’nde tedavi edildikten sonra Yunanistan’da bulunan Lavrion kampına teröristler sevk ediliyordu. Bunları ben raporladım ve Kolordu Komutanı Hasan Kundakçı paşama verdim.

Sivil Savunma Daire Başkanı Albay Galip Mendi’yi ziyaret edip araç aldınız mı?

– O dönem albay rütbesinde olan Galip Mendi Paşa benim çok sevdiğim kahraman askerlerden birisidir. Gitmişken kendilerini ziyaret ettim. Lefke’ye gideceğim zaman da otomobil verdiler.  Şimdi duyuyorum ki Atilla Peker, gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayı ile ilgili olarak cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuş. Sebep? Ben Sedat Peker’e ne yaptımsa aşırı bir düşmanlığı oluşmuş. Atilla Peker’in buna alet olmaması lazım. Nasıl yaptı bilmiyorum.

Gazeteci Kutlu Adalı’yı sizin öldürdüğünüz ya da öldürttüğünüz öne sürülüyor…

– Gazeteci olduğu belirtilen Kutlu Adalı’yı tanımıyorum ki hakkında bir kelime konuşayım. Olayın araştırılması için suç duyurusunda bulunacağım. Siyasiler birbirlerine sahip çıkıyor. Bizi kim kollayacak? Sahip çıkan yok. Kutlu Adalı olayının faillerini bilenler, benim de bir ilgim olmadığını biliyorlardır. Bir kişi yok mu yani “Korkut Eken’in bir ilgisi yoktur” diyecek adam. “Allahtan korkun” diyen yok maalesef.

Niçin Kutlu Adalı suikastıyla gündeme geldiniz?

Vallahi billahi bilmem, tanımam. Olsa da söylerim. Ben doğruyu söylerim. Susurluk olayında yalan söyleyemediğim için 6 yıl hapis cezasına çarptırıldım, 2.5 yıl hapis yattım.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sizinle ilgili sözleri…

– Süleyman Soylu konuşuyor ama beni hiç tanımaz. “Korkut Eken’i ben sevmem, karanlık bir tiptir” diyor. Şimdi yolda bir polis araması olsa bana nasıl davranacaklar? Karanlık tipim. İçişleri Bakanı öyle söylemiş çünkü. Allah korkusu olması lazım. Özel Harekat timlerinin kuruluşuna bakmış mı? Kimler ne kadar emek vermiş, kimler ne kadar çalışmış biliyor mu? 1980’li yıllarda onun temelini attım. O zaman Süleyman Soylu kaç yaşındaydı? Benim 53 yaşında oğlum var. Yani günah…

Atilla Peker, suç duyurusunda Kutlu Adalı’nın öldürülmesi olayını yazdı…

– Tövbe tövbe adını bilmiyorum ki. Atilla Peker de bilmez. Şimdi kardeşi oradan söylüyor. Sedat Peker’le benim aramda bir şey yok ama bir kin bir garezle nereye gittiyse, mahkemeye gittiyse benim ismimi zikretti. İftiralarla aşağılamaya çalıştı. Niçin böyle yaptığının sebebini vallahi bilmiyorum. Kimseyle görüşmüyorum. Onunla da görüşmüyorum. 2004’te cezaevinden çıktıktan sonra kimseyle görüşmüyor, tek başıma yaşıyorum. Korkut Eken’in de çocukları, torunları var. Katil miyim ben? Devletin yetkilileri, istihbarat birimleri bilmiyorlar mı? Bu işlerle ilgili olmadığımı niçin söylemiyorlar?

Adınız peki niçin gündeme getiriliyor?

– Ben ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Albüm yaptırdım onu size göndereceğim. Ben öldükten sonra yayınlamak serbest. Çok emek verdim Saygı Bey, dağlarda bayırlarda ömrüm geçti. Günah. Bu kadar taciz olur mu ya. Kim koruyacak Korkut Eken’i?

İddiaların araştırılması için siz de cumhuriyet savcılığına başvuracak mısınız?

– Tabii ki başvuracağım, hakkımdaki iddianın araştırılmasını isteyeceğim. Bu Susurluk, faili meçhulleri biliyorsam kendi adıma şerefsizim. Özel Harekat polislerini sadece eğittim. PKK’yla mücadele ettim. Şehirlerde işim olmadı, olmaz da. Bir kez daha belirtiyorum Kutlu Adalı’yı tanımıyorum, bilmiyorum adını da duymamıştım. Gazeteciyle ne işim olur? PKK’yla mücadelem var.

Ne olmuştu?

Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin bildiklerini anlatmak amacıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na iki sayfalık dilekçe vermiş, bu dilekçede cinayet için Korkut Eken’le Kıbrıs’a gidişini, burada 2016’da Jandarma Genel Komutanı olan, dönemin KKTC Sivil Savunma Daire Başkanı Albay Galip Mendi ile nasıl tanıştığını, Adalı’nın evinin önünde yaptıkları keşifleri, ev çok kalabalık olduğu için cinayet planının nasıl suya düştüğünü ayrıntılarıyla anlatmıştı.

1996’daki Kutlu Adalı cinayeti sırasında KKTC’de Sivil Savunma Daire Başkanı olan emekli orgeneral Galip Mendi, Atilla Peker’in savcılığa verdiği ifadeyi teyit etmiş ve şöyle söylemişti: “Korkut Eken beni de ziyaret etti. Yanında da Atilla Peker isimli kişi vardı. Eken’in yanında bond çanta vardı. Biz de kendisine Beyaz Toros aracı tahsis ettik.” 

- Advertisment -