Ana SayfaHaberlerÖSYM Başkanı: KPSS oturumları iptal edildi

ÖSYM Başkanı: KPSS oturumları iptal edildi

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, soruların sızdırıldığı iddialarının ardından 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini açıkladı. Ersoy ayrıca 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos'ta yapılacak KPSS oturumlarının da ertelendiğini duyurdu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri Yediiklim Yayınevine operasyon düzenledi. Ankara'da yayınevine ait 2 adreste arama başlatıldı. Görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün “4 yıl süreyle özveriyle çalıştık. Her hafta sonu yılda yaklaşık 10 milyon kişinin katıldığı sınavlarda en küçük bir iddiaya meydan vermedik. Birileri başarımızdan rahatsız olmuş olacak ki düğmeye bastı. Kimseye kırgın değilim üzgünüm” diye konuştu.

Halis Aygün’ün görevden alınması üzerine ÖSYM Başkanlığı’na atanan Bayram Ali Ersoy’un 31 Temmuz’daki oturumların iptal edildiğini belirttiği açıklamasında şunlar yer aldı:

“6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022’de yapılacak KPSS oturumları ertelenmiştir. 

İptal edilen ve ertelenen sınavlara ilişkin yeni takvim en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır

Yeni KPSS takvimi 17 Eylül’de başlayacaktır. Sınavı iptal edilen KPSS adaylarından, gireceği yeni sınav için herhangi bir ilave ücret talep edilmeyecektir.

Ortaya çıkan eksiklik ve aksaklıkları açık yüreklilikle kamuoyuyla paylaşıp, tedbirleri alarak ÖSYM’nin milletin kalbindeki yerini güçlendirmekte kararlıyız.

Hiç arzu etmediğimiz şekilde iptal ve ertelemelere sebebiyet veren bu talihsiz süreçten dolayı tüm adaylardan özür diliyoruz.”

Görevden alınan ÖSYM Başkanı: İtibar suikastı yapıldı

Görevinden alınan eski ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Bizim Yaka Kocaeli gazetesine yaptığı açıklamada 4 yıllık görev süresinin tamamlanmasına bir ay kala kendisine “itibar suikastı” yapıldığını söyledi.

Aygün, “4 yıl süreyle özveriyle çalıştık. Her hafta sonu yılda yaklaşık 10 milyon kişinin katıldığı sınavlarda en küçük bir iddiaya meydan vermedik. Birileri başarımızdan rahatsız olmuş olacak ki düğmeye bastı. Kimseye kırgın değilim üzgünüm” dedi.

Ne olmuştu? 

31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan çok sayıda sorunun, Yediiklim Yayınları’nın deneme soru kitapçığındaki sorularla aynı olduğu iddia edildi. ÖSYM, iddiaların ‘asılsız’ olduğunu belirtirken; söz konusu yayınevi “Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok’ açıklamasını yaptı. Öğrenci, veliler ve eğitimciler ise açıklamaları ‘inandırıcı’ bulmayarak soruların aynı olmasına yönelik tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Devlet Denetleme Kurulu’nu “Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı” iddialarını incelemekle görevlendirdikten sonra sınavları yapan kurum olan ÖSYM’nin Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ü görevden aldı.

Erdoğan’ın KPSS lisans oturumu hakkında yer alan iddialara ilişkin olarak yetki verdiği Devlet Denetleme Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da sosyal medya hesabından suç duyurusuna eş zamanlı olarak inceleme başlatıldığını duyurdu.

- Advertisment -