Kürt sanatçıya konser iptali gerekçesi: “Kürtçe şarkı söyleyeceğinizi bilmiyorduk!”

Sanatçı Mem Ararat, 4 Aralık’ta Ankara’da düzenleyeceği biletleri satışa çıkmış konserinin Keçiören Belediyesi tarafından iptal edildiğini duyurdu. Arart, organizasyon firmasını belediyeden arayan yetkililerin “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, sözleşmeyi tek taraflı olarak feshediyoruz” dediğini aktardı. Ararat, “Kürtçeye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesini esefle kınıyorum” dedi.

Kürt sanatçı Mem Ararat, sosyal medya üzerinden Kürtçe ve Türkçe yaptığı açıklamada, 4 Aralık 2021 tarihinde Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi salonunda gerçekleştirmeyi planladıkları konserin iptal edildiğini bildirdi.

Organizasyona dair bütün resmî başvuruların yapıldığını, salon ile sözleşme imzalanıp ücretinin yatırıldığını, biletlerin Biletix üzerinden satışa çıkarıldığını ve büyük bir kısmının da satıldığını belirten sanatçı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bütün müzisyenlerin uçak ve otel rezervasyonları da yapıldı. Bu akşam geç saatlerde belediyeden bir yetkili organizasyonu yürüten Ziz Müzik’i arayarak, ‘Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi feshediyoruz’ demiş. Bundan dolayı Ankara konserimizin iptal olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum.”

“Kürtçeye dönük nefret suçu işlendi”

Mem Ararat, gelişmeye tepkisini şu sözlerle ifade etti: “Kuşkusuz bu bir nefret suçudur. Kürtçeye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesini esefle kınıyorum. Biz şarkılarımızı hep bir ağızdan söylemeye devam edeceğiz ve yine Kürtçe söyleyeceğiz, hem de bütün ağız ve lehçelerde…” (Rûdaw)