Kuzey Kore’de ‘ilk’ koronavirüs vakası görüldü, ülke tümüyle kapandı

Kuzey Kore resmi devlet haber ajansı: “Çok ciddi bir durum kayıtlara geçti: Şubat 2020'den bu yana 2 yıl üç ay güçlü bir şekilde savunulduktan sonra epimedik mücadele hattımızda kırılma meydana geldi.''

Kuzey Kore, ilk koronavirüs salgınını gördüğünü açıklayarak ülke genelinde kapanma kararı verdi. Ülkede Omicron varyantının görüldüğü açıklandı.

Reuters’in haberine göre Kuzey Kore devleti, ülkede ilk kez koronavirüs kaynaklı salgın görüldüğünü kabullendi. Pyongyang, farklı ülkelerin aşı yardımı teklifini reddederek sınırlarını kapalı tutmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü, Mart ayı itibariyle Kuzey Kore’de kendilerine hiç Koronavirüs vakası bildirilmediğini ifade etti. DSÖ, aynı zamanda Kuzey Kore’den Koronavirüs’e karşı aşılanmaya dair de ellerinde resmi bir veri bulunmadığını bildirdi.

Kuzey Kore’nin resmi devlet haber ajansında, ”Çok ciddi bir durum kayıtlara geçti: Şubat 2020’den bu yana 2 yıl üç ay güçlü bir şekilde savunulduktan sonra epimedik mücadele hattımızda kırılma meydana geldi” ifadeleri kullanıldı. Ülkede Omicron varyantının görüldüğü ifade edildi.

Haberde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un perşembe günü konuyla ilgili bir İşçi Partisi toplantısına liderlik ettiği ve ülkenin tamamında kapanma kararı aldığı bildirildi.