Lavrov’dan çok ince gönderme: “Türkiye’nin birliklerini Libya’dan çekmeyi reddettiğini söyleyemem”

Moskova'da Libya Ulusal Birlik Hükümeti Dışişleri Bakanı Necla Manguş'la görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ortak basın toplantısında Türkiye'nin Libya'daki varlığına ilişkin açıklamalarda bulundu: “Bu konu, 'Berlin 2' konferansında tartışıldı. Nihai belgede yer aldı. Evet, Türkiye yorum beyanında bulundu. Ancak bundan dolayı Berlin konferansının kararları değişmedi.”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş’u Moskova’da konut etti. Lavrov, mevkidaşı Manguş ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Türkiye’nin Libya’daki askerlerini çekmeye niyetli görünmediğine dair bir soruya ilginç bir cevap verdi. Lavrov, bu konunun Türkiye’nin de katıldığı bir toplantıda karara bağlandığını ve Türkiye’nin orada farklı bir yorumda bulunsa bile karara itiraz etmediğini hatırlattı:

“Türkiye’nin (askerlerini Libya’dan çekmeyi) reddettiğini, diğer tarafların ise kendi varlıklarını kabul etmediğini söylemezdim. Zira bu konu, ‘Berlin 2’ konferansında tartışıldı. Nihai belgede yer aldı. Evet, Türkiye yorum beyanında bulundu. Ancak bundan dolayı Berlin konferansının kararları değişmedi. Üstelik 15 veya 14 Ağustos’ta 5+5 Ortak Askeri Komite, statülerinden bağımsız olarak istisnasız tüm yabancı silahlı oluşumların çekilmesine ilişkin hedefi çok açık bir şekilde doğruladı.”

“Moskova ve Trablus yabancı askerlerin Libya’dan çıkarılmasını destekliyor”

Sputnik’in haberine göre Lavrov, Moskova ve Trablus’un istisnasız tüm yabancı askerlerin Libya topraklarından çıkarılmasını desteklediğini söyledi.

Lavrov, “5+5 Ortak Askeri Komite kapsamında alınan kararların Rusya tarafından desteklendiğini teyit ettik. Beş gün önce komite toplantısında alınan, istisnasız tüm yabancı askerlerin Libya topraklarından çıkarılması gerektiğine dair karar da dahil” ifadelerini kullandı.

Daha önce Lavrov, Rusya’nın yabancı askerlerin Libya’dan çıkarılmasını Türkiye ve başka bir ülkeyle istişare etmediğini, zira bu sorunun bizzat Libyalılar tarafından çözülmesi gerektiğini söylemişti.

Lavrov, “Bu süreç başlatılırsa, yabancı askerler senkronik olarak ülkeden ayrılmalı. Aksi halde ülkede uzun süredir sükûnetin hâkim olmasını sağlayan mevcut güç dengesi bozulur” demişti.