Ana SayfaHaberlerGündemLise öğrencisini Atatürk’e hakaretten tutuklayan mahkeme: “Aziz milletin kendisine ve ilkelerine daha...

Lise öğrencisini Atatürk’e hakaretten tutuklayan mahkeme: “Aziz milletin kendisine ve ilkelerine daha bir azimle sahip çıkmasına vesile olur”

17 yaşındaki lise öğrencisini Atatürk’e hakaretten tutuklayan mahkemenin gerekçeli kararından: “Eşsiz Türk tarihi içerisinde bu milletin milli ve manevi huzurunda baş üstünde yer etmiş bir kişiye onun fotoğrafı aracılığıyla hakaret edilmesi ilgili kişiye zarar veremeyeceği gibi mensubu olduğu bu aziz milletin kendisine ve ilkelerine daha bir azimle sahip çıkmasına vesile olur.” Tutuklanan lise öğrencisi: “Hareketi yaptığım sırada fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu bilmiyordum. Pişmanım.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün resmine uygunsuz hareket yaptığı anlara ait bir videonun sosyal medyada yayılması sonucu Atatürk’e hakaretten tutuklanan 17 yaşındaki lise öğrencisi A.E.S.’nin ifadesi ortaya çıktı.

Videonun çekildiği anlarda sınıfta arkadaşlarıyla oyun oynadığını belirten A.E.S. şunları söyledi:

“Oyun içeriğini anlatacak olursak kağıtlar ve fotoğraflar görünmeyecek şekilde dizilir. Her birimiz sırayla bir fotoğrafı seçeriz. Muhtelif hareketler yaparız. Ben hareketi yaptığım sırada fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk olduğunu bilmiyordum. Pişmanım.

Bu şekilde başkaca fotoğraflarla video alınan birçok arkadaşımın görüntüleri vardır. Bu da bana denk geldi. Tekrar pişmanım. Yaptığımın ne kadar ayıp olduğunun farkındayım.”

“Eşsiz hatırasına hakaret mahiyetinde…”

Tutuklama kararı veren 4. Sulh Ceza Hakimliği ise tutuklama gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

“Her milletin kaderini mücadelesi belirle, mücadelesini ise kahramanlar tayin eder. Bir kişinin kahraman olacağını olaylar değil, tarih karar verir. Eşsiz Türk tarihi içerisinde bu milletin milli ve manevi huzurunda baş üstünde yer etmiş bir kişiye onun fotoğrafı aracılığıyla hakaret edilmesi ilgili kişiye zarar veremeyeceği gibi mensubu olduğu bu aziz milletin kendisine ve ilkelerine daha bir azimle sahip çıkmasına vesile olur. Bu doğrultuda şüphelinin Türk milletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e karşı yapmış olduğu eylemin onun eşsiz hatırasına hakaret mahiyetinde olduğu bu hususun dosyadaki görüntülerle sabit olduğu…”

- Advertisment -