Makas değişimi: Arslan disipline, Ensarioğlu ifadeye

Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’ndan istifa ettiği, Bahçeli’nin yeniden Çakıcı’yı övdüğü gün AK Parti’nin 22 ve 23. dönem Diyarbakır milletvekili M. İhsan Arslan oybirliğiyle disiplin kuruluna sevk edildi. AK Parti 24 ve 26. dönem Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu da 2015’te katıldığı bir YPG’li cenazesi nedeniyle ifadeye çağrıldı.

Arınç’ın Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’ndan istifa ettiği, Bahçeli’nin yeniden Çakıcı’yı övdüğü gün AK Parti’nin 22 ve 23’üncü dönem Diyarbakır Milletvekili M. İhsan Arslan oybirliğiyle disiplin kuruluna sevk edildi. AK Parti 24 ve 26’ncı dönem Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu da 2015’de katıldığı bir YPG’li cenazesi yüzünde ifadeye çağrıldı. Ensarioğlu hakkında takipsizlik kararı verildi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun bu akşamki (24 Kasım) toplantısında 22 ve 23’üncü dönem Diyarbakır Milletvekili M. İhsan Arslan’ın Merkez Disiplin Kurulu’na sevkine oy birliğiyle karar verildi.

Ak Parti’nin kuruluşundan itibaren önde gelen isimlerden biri olan, Mazlumder kurucularından ve Erdoğan’ın yakın danışmanlarından Ankara milletvekili Mücahit Arslan’ın babası İhsan Arslan, geçen ay yayınlanan “Aklımda Kalan” ve ”Ardımda Kalan” adlı iki ciltlik hatıratlarında ve ardından verdiği röportajlarda AK Parti iktidarına ve Erdoğan’a yönelik eleştiriler yapmıştı.

Arslan BBC’ye verdiği röportajda “Bence muhafazakarlığımızın artık ciddi bir bagajı, birikimi oluştu. Bu bagaj siyaseten bizi tamamen devletçi bir pozisyona taşıdı. Biz ülkede sistemin kendisi olduk. İlkeleri doğrusu bir kenara attık. Bizi gelecek seçimlerde hangi kesimler iktidara taşıyacak ve iktidarda kalmamızı sağlayacaksa, onlarla iş tutmayı tercih ettik. Kürtlerin oylarına ihtiyacımız olduğu dönemde biz onların taleplerini masada tutmaya devam ettik. Sonradan bunun bizi tehlikeli sahillere götüreceğini fark ettiğimizde de bu kez başka çevrelerin desteğiyle siyaset yapmaya ve iktidarımızı sürdürmeye karar verdik. Şu an da MHP’yle olan ittifakımız da böyle bir sürecin son aşamasıdır”demişti.

Galip Ensarioğlu ifadeye çağrıldı

Arslan’ın disipline sevk edildiği akşamında sabahında ise AK Parti’nin 24 ve 26’ncı dönem Diyarbakır milletvekili olan Galip Ensarioğlu hakkında soruşturma başlatıldı. Ensarioğlu dün, soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ifade vermek üzere adliyeye davet edildi.

Soruşturmayı yürüten savcı tarafından ifadesi alınan Ensarioğlu’na, 2015’te Irak’ın Şengal bölgesinde IŞİD ile çatışırken hayatını kaybeden YPG’linin Dicle ilçesindeki taziyesine katılıp, katılmadığının sorulduğu öğrenildi.

Ensarioğlu, ifadesinde taziyeye katıldığını bildirip adliyeden ayrıldı. Savcılığın soruşturma başlattığı bilgisinin doğru olduğunu söyleyen Galip Ensarioğlu, bir arkadaşının IŞİD ile çatışırken ölen oğlunun taziyesine katıldığını ifade etti.

Bölgenin geleneklerine göre taziyelere katılmanın bir insani görev olduğunu ifade eden Ensarioğlu, taziyeye katıldığı dönemde PYD’nin Türkiye Cumhuriyeti tarafından henüz terör örgütü ilan edilmediğini ifade etti.

Ensarioğlu hakkında takipsizlik kararı verilirken, DW Türkçe’de yer alan habere göre takipsizlik kararının gerekçesinde, “Soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yetkisizlik kararı ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tüm dosya kapsamında yapılan incelemede atılı suç yönünden kamu davası açmaya yeterli delil olmadığından kovuşturma yapılmasına yer olmadığı yönünde karar verilmiştir” denildi.

Takipsizlik kararının ardından DW Türkçe’ye açıklamada bulunan Galip Ensarioğlu, pişman olmadığını ve taziyeye katılmasının suç olmadığını belirtti.