Ana SayfaHaberlerMeğer vakaların artmasının sebebi hepimizmişiz!

Meğer vakaların artmasının sebebi hepimizmişiz!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından konuştu: “Vakaların artmasının sebebi hepimiziz. 84 milyon” dedi, sosyal medyadan tepki yağdı. Babacan, bakana “Yok, 83.999.999'dur o. Bir kişi hiçbir başarısızlığının sorumluluğunu üstlenmiyor” diye cevap verdi. Koca’nın bir de iyi haberi vardı: “Uğur Hoca, 'Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin' dediler.”

Bugüne kadar 4,5 milyon doz BioNTech aşısının geldiğini belirten Koca, Prof. Dr. Uğur Şahin ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı:

“Biz opsiyonel olarak 30 milyona gelecek şekilde anlaşma yapmıştık. Uğur Hoca, Türkiye’ye aşı gönderme konusunda büyük gayret sarf ediyor. ‘Haziran ayı için 30 milyon doz aşıyı şimdiden söz verebilirsin’ dediler. Hem Mayıs sonu, hem Haziran’da bunu daha arttıralım diye görüşüyoruz. 10 gün içinde de rakamın ne kadar fazla olabileceğini netleştirmiş olacağız.

“Bizim Haziran sonuna kadar elimizde yoğun bir aşının olacağını söyleyebilirim. 40 yaş üstünü aşılayabileceğimizi ama bunun 30-35 yaşıyla ilgili bu son 30 milyon rakamıyla bunu söyleyebileceğimi ifade ediyorum. Aşıyı çeşitlendirmek için Ağustos ayından beri yoğun bir gayret içindeyiz. En geç haziran sonu olmak üzere, vatandaşımızı aşılayabileceğimizi söyleyebilirim.

 “Sırası gelen vatandaşlarımız geciktirmeden aşılarını yaptırmalılar”

“65 yaş üstü tanımlandığı halde %76. 4, yani 23.6’ı tanımlandığı halde aşısını yaptırmış durumda değil. Bunun başka çözümü yok. İlaçla ilgili somut bir gelişme dünyada yok ama aşıyla ilgili somut gelişmeler olduğu görülüyor. O yüzden vatandaşlarımız aşı sırası geldiğinde geciktirmeden aşılarını yaptırmalıdır.”

“Mutasyon ve varyantlar konusunda genelde beklenti şansın bizden yana olmasıydı ama bu gerçekleşmedi.”

“Vakalar her kentte artmakta. Mutasyon ve varyantlar konusunda genelde beklenti şansın bizden yana olmasıydı ama bu gerçekleşmedi. Covid-19’un eskisinden daha hızlı yayılım göstermesi, virüsün varyantlarına bağlanmaktadır.

 “Yeni vakaların yüzde 85’i İngiltere varyantı kaynaklıdır. Bugün virüsün dünyada yaygın olan tipi budur.Bunun dışında tespit edilen Güney Afrika varyantı 11 ilimizde 285 kişide, Brezilya 9 ilde 166 kişide görülmüştür. Kaliforniya, New York varyantı da az olmasına rağmen tespit edilmiştir.”

“Aşının etkisini hep birlikte gördük. Kasım ayında yoğun bakıma yatanların yaşlı grubu yüzde 53’e kadar düştü. En çok aşılama yapan ülkeler arasındayız. Yakın zamanda, yerli aşı üretimiyle toplum

Öğretmenlerin aşılanması

“Köy okulları, ve ilkokullar açık olduğu için öğretmenlerin aşılanmasına oradan başladık. 2-3 hafta içerisinde ilkokul öğretmenlerimizin aşılanmasını istiyoruz. 8. ve 12. sınıfların sınav günleri belli olduğu için fırsat eşitliğini sağlamak açısından eğitimin devam etmesi konusunda genel bir değişmez yaklaşım söz konusu. O sınıflarla ilgili öğretmenlerimizin tanımlayıp, ilkokullar dışında aşılamasını yapmak istiyoruz.”

“Vakaların artışından hepimiz sorumluyuz”

“Sorumlu hepimiziz. Bilim Kurulu salgının başından bu yana anlata geldi. Bu dönemde yakın temasla virüsün daha hızlı yayıldığını biliyoruz. Hepimizin üzerine düşeni yaparak bu kazanımları kaybetmeme içerisinde olmalıyız.”

Vatandaşlardan Koca’ya tepki: “Bir gram sorumluluk kabul etmiyorum, bu tablo sizin eseriniz”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın vaka artışından herkesin sorumlu olduğuna ilişkin açıklamasına çok sayıda sosyal medya kullanıcısı yaptığı paylaşımlar ile tepki gösterdi. Tepki gösterenler arasında DEVA lideri Ali Babacan da vardı.

- Advertisment -