Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankası (TCMB), bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında, beklendiği gibi politika faizini yüzde 19'da sabit tutma kararı aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşti.  Naci Ağbal’ın yerine göreve getirilen Şahap Kavcıoğlu başkanlığındaki ikinci PPK toplantısından da faizin sabit tutulması  kararı çıktı.

Şahap Kavcıoğlu’nun başkan sıfatıyla katıldığı ilk PPK toplantısı olan 15 Nisan’daki toplantıda da faizin sabit bırakılması kararı çıkmıştı.

Ağbal’ın başkanlık ettiği 18 Mart’taki PPK toplantısında faizin yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltilmesi kararı alınmış, 20 Mart’ta Cumhurbaşkanı Kararı ile Ağbal görevden alınmıştı.

Bugünkü PPK toplantısından sonra yayımlanan karar metninde şu ifadeler öne çıktı:

“Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.”

“Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle birlikte, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir.”

Önceki İçerikEbru Baki ekrana çıktı, program erken bitirildi
Sonraki İçerikErdoğan’ın iftar sofraları ‘değişmiyor’