Merkez Bankası’nda bir değişiklik daha: Başkan Kavcıoğlu kaldı, 2 yardımcısı ile 1 PPK üyesi gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile son faiz kararında imzası olmayan tek Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş'ı görevden aldı. Gün boyunca yükselişte olan dolar, kararın yayınlanmasının ardından rekor üzerine rekor kırdı.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı.

Boşalan Başkan Yardımcılığı koltuğuna Taha Çakmak atanırken, Para Politikası Kurulu üyeliğine ise Yusuf Tuna atandı.

Resim

Faiz kararında imzası olmayan PPK üyesine ceza

Abdullah Yavaş PPK`ya yeniden atandı - Türkiye'nin bir numaralı finans ve  ekonomi portalı uzmanpara.com.

Görevden alınan Abdullah Yavaş, son faiz indirimi kararının altında imzası olmayan tek PPK üyesiydi.

Tümen’in ismi Merkez Bankası başkanlığı için geçiyordu

Semih Tümen kimdir? Semih Tümen kaç yaşında nereli? Prof. Dr. Semih Tümen  önceki görevleri! - Son Dakika Ekonomi Haberleri

Görevden alınan bir diğer isim olan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen’in ismi ise, Merkez Bankası başkanlığı ile anılıyordu.

9 Ekim’de İngiliz Financial Times gazetesi, TCMB’de Semih Tümen’in Şahap Kavcıoğlu’nun yerini alabileceği yönünde piyasada spekülasyonlar olduğunu yazmıştı.

Dolar rekor üstüne rekor kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası ile ilgili görevden alma ve atama kararlarının ardından dolar, TL karşısında rekor üzerine rekor kırdı.

Dolar/TL endeksi (14 Ekim – 00.40) itibariyle 9.18’den işlem görüyor.