MHP’li Yönter’in hakaret içerikli sözleri Habertürk canlı yayınında iade edildi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ulvi Yönter’in Habertürk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki’ye yönelik hakaret içerikli sosyal medya mesajlarına Baki ve program partneri Bülent Aydemir’den canlı yayında tepki geldi. Baki, “Kadına şiddetin bir başka türü” derken, Aydemir Ulvi Yönter’den ve şayet kurumsal kişiliğiyle Yönter’in arkasındaysa MHP’den açık özür talep etti.

MHP Genel Başkanvekili ve Milletvekili Ulvi Yönter, dün (4 Mayıs) sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak Habertürk TV Ekonomi Müdürü ve kanalın sabah kuşağı program yapımcısı gazeteci Ebru Baki’yle konuklarını hedef almıştı.

Yönter paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Habertürk’te art niyetli Ebru Baki’ye konuk olan Kemal Öztürk, Pınar Kandemir Hacıbektaşoğlu ile Gülfem Saydam Sanver’in Genel Başkanımızın 100 maddelik anayasa önerisini karalama çabaları edepsizlik ve terbiyesizliktir. Ne o, kaldıramadınız mı? Kudurdunuz değil mi?”

“Ebru Baki, her seferinde MHP’ye tahammülsüzlüğünü ifşa eden, alaycı gülümsemesiyle gerçekleri çarpıtan sözde bir gazetecidir… Konuklarını MHP düşmanları arasından seçmesi tam bir kokuşmuşluktur… Bugünkü golü çıkaramayınca çirkefliği ve çirkinliği tercih ettiler. Yuh olsun!”

Bu sabah (5 Mayıs) yayımlanan Para Gündem programında ise Baki’nin program partneri, kanalın Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir MHP’li Ulvi Yönter’in paylaşımlarına tepki gösterdi.

Programda Bülent Aydemir ve Ebru Baki arasında şu diyalog yer aldı:

Bülent Aydemir: “MHP Genel Başkan Yardımcısı dün bir tweet attı. Ben dün yoktum ama bu programda senin partnerinim. Biz burada seninle de tartışıyoruz haber için. Ama yeni bir şey başladı. Beğenmedikleri bir şey olduğunda siyasetçiler gazetecileri hedef gösteriyor. Ben bu ifadeleri tekrar ağzıma almak istemiyorum. MHP’nin kurumsal şahsına da hiçbir şey söylemiyorum. MHP’nin kurumsal kimliği olsa oradan yapılırdı bu açıklamalar. Bu ifadeleri aynen, ne bir eksik ne bir fazla Ulvi Bey’e iade ediyorum. Bu programda gazetecileri hedef gösteren açıklamaları kabul etmiyorum. Senin sahip çıkılmaya ihtiyacın yok ama seninle program yapan bir arkadaşın olarak şunu söyleyeyim bunu iade ediyorum.”

Ebru Baki: “Kesinlikle sahip çıkılmaya ihtiyacım yok. İzleyicilere çok teşekkür ederim. Bu açıklamanın asla kabul edilemeyeceğini çok güzel, kibar bir dille anlatmışlar. Onun dışında verilecek bir cevap yok. Sana çok teşekkür ederim ama açmak istediğim bir konu değil. O üslupla mücadele etmemiz çok zor.”

Bülent Aydemir: “Ben Diyarbakır’da doğdum büyüdüm. Diyarbakır sokaklarını çok iyi bilirim. Mezopotamya çocuğuyum. Dünyanın dört bir tarafını da dolaştım işim gereği. Döndüm geldim bu topraklarda işimi yapıyorum. Bu toprakların her karışına aşık bir adamım. Delikanlılıksa, işte bak ekrandan söylüyorum. Gidip tweet atıp hesabımdan çıkmıyorum. Bu konuda Ulvi Bey çıkıp özür dilemeli. Kendisi yaptı bunu, kendi hesabından yaptı. Eğer MHP Genel Başkanı ve MHP kurumsal kişiliği de arkasındaysa bu söylenenlerin onlar da özür dilemeli. Özür dilemeye çağırıyorum. Bunu öfkeyle söylemiyorum. Kimseye hakaret de etmiyorum. Ama bu açıklama hakaret içeriyor. Kimsenin böyle bir hakkı yok. Biz işimizi yapıyoruz.”

Ebru Baki: “Programda ne olduğunu da anlamadım. Bir gülme geçiyor ama onu da anlamadım. İftira kötü bir şey. İstersen ben sana daha sonra gün içinde gelen hiç karşılaşmadığım küfür ve hakaretleri de bir toparlayayım. O zaman daha çok sinirin bozulur. Bu üslupla muhatap olmak çok zor. O yüzden bir şey söylememeyi tercih ettim. Ama sen konuyu açtın, çok sağ ol. Biz bu mesleği yapıyorsak birtakım şeylere de alışmamamız lazım. Kadına şiddet diyoruz, insana şiddet diyoruz, üslup diyoruz, tarz diyoruz bu da şiddetin bir başka türü.” 

Önceki İçerikÇavuşoğlu bu kez de “bütün yabancı güçler Libya’dan çıkmalı’ diyen Libyalı meslektaşıyla kapıştı
Sonraki İçerikMuhalefet liderlerinden sosyal medyada 128 Milyar dolar zinciri