Ana SayfaHaberlerMilli Mücadelecilerin lideri hayatını kaybetti

Milli Mücadelecilerin lideri hayatını kaybetti

60’lı yılların sonlarında kurulan Yeniden Milli Mücadele Hareketi’nin lideri ve Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali 80 yaşında vefat etti. 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi’ni kuran Edibali, 1991 seçimlerinde Kayseri’den TBMM’ye girmişti. Cemil Çiçek, Melih Gökçek, Ahmet Taşgetiren, Taha Akyol gibi pek çok isim Milli Mücadele Hareketi içinde yetişmişti.

Aykut Edibali, 13 Nisan 1942 tarihinde Afyonkarahisar, Sandıklı’da doğdu. Afyon Dumlupınar İlkokulundan 1953 yılında, Afyon Ortaokulundan 1956 yılında, Afyon Lisesinden 1959 yılında mezun oldu. 1963’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Üniversiteden sonra “Yeniden Milli Mücadele” adıyla bir siyasi hareket başlattı.

1970 yılında Otağ Yayınevi’ni kurdu. 3 Şubat 1970’de “Yeniden Milli Mücadele” dergisini çıkarmaya başladı. Aykut Edibali, Yeniden Milli Mücadele, Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek, Çağrı dergilerinde yazılar yazdı.

1974 yılında yazdığı “Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne olmalıdır” kitabında Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını ve adanın ilhakını savundu.

Mart 1975’de Yeni Ortam Gazete ve Matbaacılık tesislerini satın alarak çıkardığı Bayrak Gazetesi, 4 yıl günlük yayını sürdürdükten sonra haftalık gazeteye dönüştü.

24 Mart 1984 tarihinde Islahatçı Demokrasi Partisi’ni kurarak genel başkanlığını üstlendi.

1991 Genel Seçimleri öncesi Islahatçı Demokrasi Partisi’nin Refah Partisi ve Milliyetçi Çalışma Partisi ile kurduğu seçim ittifakı sonucu, 6 Kasım 1991 tarihinde Refah Partisi Kayseri milletvekili olarak 19. dönemde milletvekili seçilerek TBMM‘ye girdi. Daha sonra istifa ederek, 1992’de kurduğu Barış ve Birlik Partisi’nin genel başkanlığını üstlendi.

23 Kasım 1992 tarihindeki Islahatçı Demokrasi Partisi’nin ikinci olağan kongresinde Birlik ve Barış Partisi, Bayrak Partisi ve Millet Partisi birleşerek “Millet Partisi” adını aldı ve genel başkanlığına Aykut Edibali seçildi. Edibali o tarihten bu yana Millet Partisi’nin genel başkanlığını yapıyordu.

Aykut Edibali, 1975 yılında hukukçu ve yazar Filiz Kapusuzoğlu ile evlendi. Üç kız, üç erkek çocuğu vardır.

Kitapları:


Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne olmalıdır
Sosyal Sistemlerin Temelleri
Milli mücadelede Kadroların Vazifeleri
Komünist İhtilale Karşı Tedbirler
İlmi Sağ
Kadroların Vazifeleri
İnkılap İlmi
Milli Mücadelenin stratejisi
Birlik Davamız
Kuran’ın Aksiyon Öğretisi
Beş Çayı

- Advertisment -