Ana SayfaHaberlerMinyeli Abdullah'ın yazarı Hekimoğlu İsmail hayatını kaybetti

Minyeli Abdullah’ın yazarı Hekimoğlu İsmail hayatını kaybetti

Asıl adı Ömer Okçu olan ve "Minyeli Abdullah" ve "Maznun" romanlarıyla tanınan gazeteci, yazar Hekimoğlu İsmail 90 yaşında hayatını kaybetti.

Timaş Yayın Grubu’nun kurucusu Okçu’nun vefat haberini, oğlu Osman Okçu Twitter hesabından, “Babam Hekimoğlu İsmail, ahiret yolculuğuna çıktı. Dualarınızı beklerim” ifadeleriyle duyurdu.

Hekimoğlu İsmail kimdir?

Asıl adı Ömer Okçu olup, yazılarında kullandığı “Hekimoğlu İsmail” müstearı dedesinin adıdır. 1932’de Erzincan’da doğup, burada ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra 1952’de Zırhlı Birlikler Okulu’ndan mezun olmuştur. Daha sonra astsubay olarak göreve başladığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 1972’de emekli olmuştur.

2009 yılı itibarı ile 80 baskıyı geçen, bir dönem yasaklanıp daha sonra serbest bırakılan Minyeli Abdullah romanını 1967’te yazmış ve bu eser ile tanınmıştır.

Gazeteciliğe haftalık İttihad gazetesi ile başlayıp 5 yıl Yeni Asya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan ve 1975’te Sur dergisini çıkaran Okçu, Türdav’ın ve Timaş’ın kurucuları arasındadır.

Birçok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu’nun 40’tan fazla eseri olup, yurt içi ve yurt dışında çeşitli konferanslar vermiştir. Kendisine Harran Üniversitesi tarafından “Edebiyat Doktoru” unvanı verilmiştir.

- Advertisment -