Mithat Sancar: ‘HDP’yi kapatma çabaları onları daha da küçültecek’

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, MHP Lideri Bahçeli’nin “HDP’nin kapatılması hayatidir, acildir, şarttır” açıklamasına cevap verdi. Sancar, "Bizi kapatma çabası onları daha da küçültecek bizleri daha da büyütecektir. Korkmaya devam etsinler" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP’nin kapatılması çağrılarına cevap verdi. Sancar şu ifadeleri kullandı:

İktidarın küçük ortağı bugün yine kapatma tehditlerini dolamış ağzına. Her halde kendilerinin yolunu açmak için tek çarelerinin olduğunu biliyorlar. O da bizi kapatmak.

Ama söylüyoruz tekrar, bizi kapatma çabası onları daha da küçültecek, bizleri daha da büyütecektir. Korkmaya devam etsinler; HDP umutla, inançla, kararlılıkla yürüyor, büyüyerek bu yolu yürümeye devam edecek ve eninde sonunda çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacak, bunu böyle bilsinler.

Zulmün en kötüsü bir zamanlar zulme maruz kalanların yaptığı zulüm olmuştur. Hatta maruz kaldıkları zulümden daha kötüsüne yol açtıklarını da eklememiz lazım.

Kötü, kötücül, karanlık bir zihniyet, zaliminden öğrendiklerini gücü eline geçirdiği anda başkalarına zulüm için kullanan zihniyettir. Bu iktidar işte böyle bir iktidardır.

“Demokratik siyaset kanallarını tıkamaya çalışıyorlar”

Bütün bu baskıların başarısızlıkla sonuçlanacağını bile bile HDP’ye karşı saldırılarını çok yönlü sürdürüyorlar. HDP’yi siyasetin dışına itmeye, demokratik siyaset kanallarını tıkamaya çalışıyorlar.

Biz bu politikaların gayesini iyi biliyoruz, oyunlarını görüyoruz: HDP’siz bir Türkiye, HDP’siz bir siyaset, Kürtlerin kendi kimlikleriyle temsil edilmediği bir yaşam ve mazlumların sesinin çıkmadığı bir düzen…

Hedef budur. Çünkü HDP onların siyasi oyun planlarının önünde bir kale suru gibi engel olmaya devam ediyor.

“Bu kadar çabaya rağmen halkta düşmanlık yaratamıyorlar”

Bu kadar yoğun kampanya yürütüyorlar, her gün kirli propagandanın bin bir örneğini sergiliyorlar, ellerinde televizyon kanalları, gazeteler, bütün imkânlar, iktidar araçları her şey var ama bu kadar çabaya rağmen halkta düşmanlık yaratamıyorlar.

Biz onların tuzaklarının farkındayız, bu iktidarın nefretle, düşmanlık politikalarıyla varmak istedikleri yerin farkındayız. O tuzağa düşmeyeceğiz. Asla nefret dilini kullanmayacağız, asla düşmanlaştırma politikalarına prim vermeyeceğiz.

Önceki İçerikHulusi Akar’ı ABD ‘duymadı’, İbrahim Kalın ‘düzeltti’
Sonraki İçerik2021’de Magna Carta beyannamesini ‘reform’ saymak!