‘Korkmuyorum. Burası benim evim’

Tedavi gördüğü Berlin'den zehirlendiği Rusya’ya beş ay sonra geri dönen Rus muhalif lider, taraftarlarının beklediği havalimanı yerine uçağının indirildiği havalimanında, tahmin edildiği gibi gözaltına alındı. Gözaltına alınmadan önceki son sözleri: “Korkmuyorum. Burası benim evim.”

* Tedavi gördüğü Berlin’den zehirlendiği Rusya’ya beş ay sonra geri dönen Rus muhalif lider, taraftarlarının beklediği havalimanı yerine uçağının indirildiği havalimanında gözaltına alındı.

Resim
  • Navalny’nin Moskova’ya indikten sonraki ilk açıklaması: “Burası benim evim. Korkmuyorum. Çünkü haklı olduğumu biliyorum. Hakkımdaki tüm ceza davalarının uydurma olduğunu biliyorum. Sadece gerçek değil adalet de benim tarafımda.”
Resim

* Polis, Navalny taraftarlarının Sheremetyevo Havalimanı’na gitmesini engellemek için Vnukovo Havalimanının çıkış yollarını kapadı.

* Navalny ve eşi, havalimanı terminal binasına girdi. Hâlâ gözaltı yok.

Resim

*Navalny ve eşi, havalimanı otobüsüne bindiler. Henüz gözaltı yok.

Resim

* Navalny, uçaktan inmeden önce uçuş ekibiyle selfie çektirdi.

Resim

* Navalny’nin uçağı, taraftarlarının beklediği havalimanı yerine, Moskova’nın dört havalimanından biri olan Sheremetyevo Puşkin Uluslararası Havalimanına indi.

* Navalny’yi taşıyan uçak havada yönünü, taraftarlarının kendisini beklediği Vnukovo Havalimanı yerine, Moskova’daki başka bir havalimanına çevirdi.

Resim

* Polis Vnukovo Havalimanında aralarında kardeşi de olmak üzere Navalny’yi bekleyenleri gözaltına alırken, havalimanını Olga Buzova adlı şarkıcının hayranları doldurdu. Muhalif gazetecilere göre bu kalabalık alternatif karşılama, bir devlet organizasyonu.

Resim

* Gözaltına alınan Navalny taraftarlarına polis tarafından şiddet uygulandığı görüldü.

* Navalny çiftinin uçağının ineceği Vnukovo Havalimanı’nda bekleyen bazı Navalny taraftarları polis tarafından gözaltına alındı.

* Navalny çiftiyle birlikte kalabalık bir gazeteci grubunu da taşıyan uçak Rusya hava sahasına girdi.

Resim

* Navalny’yi uçağının ineceği Moskova’daki Vnukovo Havalimanı’nda -20 derece soğuğa rağmen binlerce taraftarı bekliyor. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı havalimanında gözaltılar yaşanıyor.

* Berlin’den Moskova’ya doğru uçan Rus muhalif lider Navalny’den esprili tweet: “Arkadaşlarımız uçağın inmesini beklerken…”

Resim

* Polisin Navalny’yi gözaltına alması bekleniyor.

* 44 yaşındaki muhalif lider taraftarlarını uçağının ineceği Vnukovo Havalimanı’na çağırdı.

* Rusya’da Noviçok’la zehirlendikten sonra Berlin’de tedavi gören Rus muhalif lider Aleksey Navalny, Berlin’den Moskova’ya hareket etti.

Önceki İçerikAdalet peşinde
Sonraki İçerikZenit, Mesut Özil üzerinden taraftar testi yaptı, beklediği linçi yedi