Netanyahu koalisyon görüşmelerini ilerletiyor: Radikal sağcı Yahudi yerleşimci Itamar Ben-Gvir, kamu güvenliği bakanı oluyor

İsrail’de 1 Kasım’da düzenlenen yasama meclisi seçimlerini kazanan Netanyahu ve destekçileri, koalisyon görüşmelerini ilerletiyor. Netanyahu, radikal dindar sağcı Yahudi Gücü Partisi ile koalisyon anlaşması imzaladı ve genel başkan Itamar Ben-Gvir’in kamu güvenliği bakanı olmasına karar verdi. Itamar Ben-Gvir, nefret suçu kapsamında yargılanan birçok kişinin avukatlığını üstlenen bir siyasetçi.

1 Kasım’da düzenlenen İsrail yasama meclisi seçimleri sonucunda Netanyahu ve destekçileri, Knesset’te çoğunluğu kazanmıştı. Netanyahu, radikal sağcı siyasetçilerle birlikte yeni bir hükümet kurmak için görüşmelere başladı. Netanyahu, ilk koalisyon anlaşmalarından birini radikal dindar sağcı parti Yahudi Gücü ile imzaladı. Anlaşma uyarınca Itamar Ben-Gvir, kamu güvenliği bakanı oluyor.

Itamar Ben-Gvir, suikaste uğrayan eski Başbakan İzak Rabin’in arabasından amblem çalıp başbakanı tehdit eden, camide ibadet eden sivilleri katledenlerin resmini evine asan, 18 aylık bir bebeği diri diri yakanların avukatlığını üstlenen bir siyasetçi.

Yunus Emre Erdölen, Itamar Ben-Gvir hakkında detaylı bir profil yazısını Serbestiyet için yazmıştı.