Ana SayfaHaberlerÖSYM’nin sınav tarihi, seçim tarihi mi?

ÖSYM’nin sınav tarihi, seçim tarihi mi?

ÖSYM’nin internet sitesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için 17-18 Haziran tarihlerinin açıklanması, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin planlanmasından erken bir tarihte yapılabileceği yorumlarına neden oldu. Erken seçim olmaması durumunda seçimlerin 18 Haziran 2022 Pazar günü yapılması bekleniyor. Ömer Çelik: “Prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez. Bununla ilgili olarak ÖSYM çalışma yapıyor. Seçim takviminin değişmesiyle ilgili bir değerlendirmemiz yok.”

AK Parti MKYK gündemini değerlendiren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ÖSYM’nin açıklamasının erken seçim yorumlarına neden olması üzerine “Prensip olarak seçim takvimiyle sınav takvimi üst üste gelmez. Bununla ilgili olarak ÖSYM çalışma yapıyor. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşırlar. Seçim takviminin değişmesiyle ilgili bir değerlendirmemiz yok” diye konuştu.

Bahçeli de 18 Haziran’ı vurgulamıştı

MHP lideri Devlet Bahçeli geçen ay erken seçim tartışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada, seçimlerin 18 Haziran’da yapılacağını söylemişti.
Bahçeli, gazetecilerden gelen soru üzerine şöyle konuşmuştu:
“Seçimler yasa çerçevesinde 18 Haziran’da yapılacaktır. Kendilerinin aday belirlemede zorluk çektikleri bir ortamda altı masalı siyasi grubun erken seçim tartışmasını Türkiye’ye sunmuş olmaları yanlış bir davranıştır. Seçimlere diyelim ki yarın gireceğiz.
Cumhurbaşkanı ve meclis seçimi var. Ama cumhurbaşkanı adayları yok. Adayları olmayan bir yerde gürültünün manası yok. Seçim gününü sabırla beklesinler yeri geldiğinde de hedeflerine varmak için gayret göstersinler.”

- Advertisment -