ÖZEL HABER | Hatay’a giden Yunan ekibinin lideri: “Şehirde kaos var, yabancı yardım için bir koordinasyon yok”

Türkiye’ye gelen 21 kişilik Yunan arama kurtarma ekibinin lideri Lekkas, Hatay’daki arama kurtarma çalışmalarını Yunan medyasına değerlendirdi: “Şehirde kaos var, yabancı yardım için koordinasyon yok. Şartlar çok kötü, şehirde resmi bir koordinasyon merkezi yok.”

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından Türkiye’ye ulaşan ilk yabancı yardım ekiplerinden biri olan Yunan arama kurtarma ekibi bugün çalışmalarına Hatay’da başladı. 21 itfaiyeden oluşan arama kurtarma ekibine Yunanistan Deprem Plan ve Korunma Organizasyonu Başkanı Efhymios Lekkas liderlik ediyor. Bugün Hatay’daki çalışmaların ardından Lekkas, Yunan televizyon kanalı MEGA’ya bağlandı ve Türkiye’deki koşullar hakkında bilgi verdi: “Şartlar çok kötü. Yabancı yardım için herhangi bir koordinasyon yok. Şehirde ve sokaklarda kaos var. İlk başta nereye gideceğimize dair bazı kontaklarımız vardı. Çok zor, resmi bir koordinasyon merkezi yok.”

Yunan arama kurtarma ekibi, bir hafta boyunca kalmak ve çalışmalara katılmak için Türkiye’ye geldi, Hatay’daki şehir merkezinde bir kamp kurdu. Türk yetkililer ekibe iki minibüs ve yakıt verdi. Lekkas ihtiyaç olması durumunda daha uzun süre de kalabileceklerini açıkladı.