Ana SayfaHaberlerEkonomiPeker-Soylu derken Merkez Bankası’na bir gece yarısı operasyonu daha

Peker-Soylu derken Merkez Bankası’na bir gece yarısı operasyonu daha

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş’ı görevden alarak yerine Prof. Dr. Semih Tümen’i atadı. Atama bu sabah Resmî Gazete’de yayımlandı.

Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş görevden alındı, yerine Semih Tümen atandı.

Resmî Gazete’nin 25 Mayıs 2021 tarihli nüshasında yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan atama kararında Özbaş’ın “375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci maddesi gereğince” görevden alındığı belirtildi.

Semih Tümen kimdir?

Semih Tümen, 2018 yılından bu yana TED Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapıyordu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürü, Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcısı, Ekonomist ve diğer unvanlarla 2002 yılından beri görev yapan Semih Tümen, TCMB’de çalıştığı dönemde ODTÜ, Bilkent Üniversitesi ve TOBB-ETÜ’de yarı zamanlı öğretim üyeliği de yaptı.

Karara tepkiler

Atama kararı ekonomi dünyasında farklı tepkilere neden oldu. Eski TCMB başkanlarından Rüşdü Saracoğlu, konuyla ilgili şu tweeti attı: 

“TCMB üst yöneticilerinin bir gece yarısı kararnamesiyle görevden alınabildiği bir ülkenin parasına güven duyulmaz. Akıllı hiçbir yatırımcı TL’ye yatırım yapmaz. Bunu anlamayan yönetime de güvenilmez.”

Eski İMKB Başkanı, Gelecek Partisi yöneticilerinden İbrahim Turhan ise Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

“Aslında görevden alınan kişinin de göreve gelen kişinin de özgeçmişleri güçlü. Bir kararname ile herhangi bir zamanda yönetimi değiştirilebilen bir merkez bankasının başına isterseniz mezarından çıkarıp Milton Friedman’ı getirin. Bu sabıka kaydıyla hesaplaşmadan güven olur mu?”

Son dönemde TCMB

Merkez Bankası son dönemde sıkça görev değişikliklerine sahne oluyor. Mart ayında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınmış, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. TCMB Başkanı’nın dört yardımcısından biri olan Murat Çetinkaya da yine Mart ayında görevden alınmış, yerine Mustafa Duman atanmıştı.

- Advertisment -