Pentagon: Suriye’deki saldırıda 9 bina yok edildi

Pentagon, ABD güçlerinin Suriye'nin El Bukemal kentindeki saldırısında 9 binayı yok ettiklerini ve 2 binayı kullanılmaz hale getirdiklerini açıkladı. Sözcüsü John Kirby saldırıda ölenler olduğunu belirtti ancak sayı vermedi.

FILE - In this Wednesday, Feb. 17, 2021, file photo, Pentagon spokesman John Kirby speaks during a media briefing at the Pentagon, in Washington. Kirby announced late Thursday, Feb. 25, 2021, that the U.S. military conducted airstrikes against facilities in eastern Syria that the Pentagon said were used by Iran-backed militia groups, in response to recent attacks against U.S. personnel in Iraq. Kirby said the action was authorized by President Joe Biden. (AP Photo/Alex Brandon, File)

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD güçlerinin dün Suriye’nin El Bukemal sınır şehrinde düzenlediği saldırıda İran destekli milislere ait 9 binanın tamamen yok edildiğini, 2 binanın ise kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

Günlük basın toplantısında konuya ilişkin bilgi veren Kirby, “Saldırıda iki F-15E Strike Eagle tipi savaş uçağı 7 güdümlü füze fırlatarak 9 binayı tamamen yok etti ve 2 binayı ise kullanılamaz hale getirdi. Binalar, Suriye ile Irak sınırının Suriye tarafındaki El Bukemal sınır kontrol noktasında yer alıyor. Bu yer, İran’ın müttefiki olan milis grubun faaliyetlerini icra ettiği yer olarak biliniyor” ifadelerini kullandı. 

Kirby, ellerinde saldırıda ölenlerle ilgili bilginin de bulunduğunu ancak hasar kontrol sürecinin devam etmesinden dolayı bu bilgiyi paylaşmayacağını söyledi. 

“Saldırılar konusunda kongre bilgilendirildi”

Kongrenin saldırılar konusunda bilgilendirildiğini belirten Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’ın önceki gün sabah saatlerinde saldırıya onay verdiğini açıkladı.

Kirby, saldırının “savunma amaçlı” olduğunu ve “Amerikan Anayasasının 2’nci ek maddesi” ile “Birleşmiş Milletler (BM) Anlaşmasının 51’inci maddesinin” yasal dayanak olarak kullanıldığını aktardı. 

Sözcü, saldırının hedefinin tespit edilmesinde Irak’ın yaptığı soruşturmada elde edilen bilgilerden de yararlanıldığını ifade etti. 

Amerikan askerlerinin de konuşlu olduğu Erbil Havalimanına 15 Şubat’ta, Bağdat’taki korunaklı Yeşil Bölgeye ise 22 Şubat’ta roketli saldırılar düzenlenmişti.  Erbil saldırısında 1 sözleşmeli personel ölmüş, biri ABD askeri 4 kişi de yaralanmıştı.  

ABD, bu saldırılara karşılık düzenlediği hava saldırısında Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid El Şüheda gruplarına ait tesisleri hedef aldığını açıklamıştı. 

Kaynak: AA

Önceki İçerikVahap Coşkun, Çözüm Süreci görüntülerinin bağlamından kopartılarak ifşasını yorumluyor
Sonraki İçerikYiğit Bulut geri döndü: Ağbal’a eleştiriler, Albayrak’a övgüler