Ana SayfaHaberlerGündemYasağı dinlemeyen kadınlara, polis biber gazıyla müdahale etti: 150 kadın gözaltına alındı

Yasağı dinlemeyen kadınlara, polis biber gazıyla müdahale etti: 150 kadın gözaltına alındı

Beyoğlu Kaymakamlığı'nın yasak kararını tanımayan kadınlar, 25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla İstanbul'da Tünel Meydanı'nda bir araya geldi. Yürüyüşe geçen kadınlara, polis biber gazıyla müdahale etti, 150'den fazla kadın gözaltına alındı.

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasakladığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar ve LGBTİ+’lar erkek şiddetine karşı sokağa çıktı.

Kaymakamlığı’nın yasak kararını tanımayan kadınlar,  25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla Taksim Asmalı Mescit’te bir araya geldi. 

Basına “özellikle” yasak 

Kaymakamlığın, yasak kararı sonrasında Taksim Meydanı, Taksim Tünel Meydanı ve Sıraselviler Caddesi başta olmak üzere İstiklal Caddesi’ne çıkan ara sokaklara polis bariyerleri kuruldu.

Eylem başlama saati öncesinde ise; Taksim’in bütün ara sokakları kapatıldı ve geçişler yasaklandı. Polis gazeteci geçişlerinin “özellikle yasak” olduğunu ifade etti. 

Kadınlar polise direniyor

Asmalı Mescit’te toplanan kadınlar saat 18.30’ta  yürüyüşe başladı. Taksim Tünel’e yürümek isteyen kadınlar,  “Batsın batsın yasaklarınız batsın”, “Jin jiyan azadi”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop”  sloganları attı.

Tünel’e yürümelerine izin verilmeyen kadınların bir kısmı polis tarafından ablukaya alındı.  Gazetecileri ve kadınları ablukaya alan polis, kadınları darp ederek gözaltına almaya başladı. 

BirGün editörü de gözaltına alındı 

Polis müdahalesi sonucu aralarında BirGün editörü Yaren Çolak’ın da olduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Erkek şiddetine karşı: İsyan

Abluka altına alınan kadınlar ise; erkek şiddeti sonucu öldürülen kadınlar isimlerini okudu ve  “Burada” diye haykırdı.

Kadınlar, sloganlarla abluka altında basın açıklamasını okudu. Erkek şiddetine, yasaklara, kadınları değil erkekleri koruyan adalete, erkek devlet şiddetine diyerek hep bir ağızdan “isyan” diye bağırdı.

Karaköy’e yürüyen kadınlar, ellerinde “Rojava’dan Rojhilat’a direnen kadınlar tarih yazıyor” pankartı taşıdı. Polis, kadınlara müdahale etti ve gözaltına aldı. 

Polis işkence yaptı, 2 kadın bayıldı

Haliç Köprüsü’nde  bir araya gelen kadınlar da açıklama yapmak istedi. Kadınları engelleyen polis, en az 11 kadını darp ederek gözaltına aldı.

Basının görüntü alması engellenirken, polisin işkencesi sonucu 2 kadın bayıldı, bölgeye ambulanslar sevk edildi.

En az 150 kadının gözaltına alındığı eylem, kadınların sloganlarıyla sona erdi. 

Kaynak: Bianet.

https://m.bianet.org/bianet/lgbti/270564-25-kasim-yuruyusu-kadinlar-yasak-tanimadi
- Advertisment -