Polislerin görüntülenmemesi “özel hayatın gizliliği” içinmiş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tartışmalara sebep olan polislerin görüntülerinin alınmasını engellemek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgenin Anayasa’ya aykırı olmadığını savunurken, Anayasa’daki ‘özel hayatın gizliliği’ maddesini hatırlattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk ekranlarındaki canlı yayına telefonla bağlanarak son günlerde tartışma konusu haline gelen Emniyet Genel Müdürlüğü genelgesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu, polislerin görüntülerinin alınasını engellemek amacıyla yayımlanan Emniyet genelgesinin Anayasa’ya aykırı olmadığını ileri sürdü. Soylu, şunları şunları söyledi:

“Kişisel Verileri Koruma Kurulu var. Bu kuruldan görüş almadan, bu konularda hiçbir adım atmayız. Burada iki ayağı var meselenin. Birincisi kişisel verileri koruma, ikincisi de Anayasa’nın 20’nci maddesinde özel hayatın gizliliği. Bunun Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia eden Anayasa hukukçuları, çıksınlar konuşsunlar.Kesinlikle öyle bir şey söz konusu değil. Emniyet genelgesi Anayasa’ya aykırı değil.

Peki bu basın özgürlüğünü engeller mi? Engellemez. Orada basın özgürlüğüyle ilgili herhangi bir durum da söz konusu değildir. Basın çekebilme hakkına sahiptir ve çeker. Vatandaşın polisi çekmesi Anayasa’ya aykırıdır. Kişinin rızası olmadan, bırakın polis memurunu, normal bir vatandaşın da telefonla kaydını alamazsınız.”

Önceki İçerikMahruze Teyze paylaşılamıyor
Sonraki İçerikSayısal bir mesele olarak “Sayın”