Demirtaş: CHP, ucuz tuzağı iyi hesap etmeli

Parti genel merkezindeki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlık konusunda muhalefet partileri CHP ve MHP'nin AK Parti'nin önerisine destek vereceğini açıklamasını değerlendirdi.

 

Bunun partilerin kendi takdiri olduğunu söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bariz bir intikam alma, siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi büyük bir hatadır. Bizim de dokunulmazlıkların sınırlanması, kaldırılması konusunda bir teklifimiz var. Hem evrensel hukuka, kriterlere uygun, hem gerçekten de Avrupa'daki ülkelerin referansıyla oluşturulmuş bir tekliftir. Desteklemek istiyorlarsa, gerçekten dokunulmazlığın sınırlanması, kaldırılması konusunda samimilerse buyursunlar HDP'nin teklifini desteklesinler, biz de evet diyelim ve 4 parti hep birlikte dokunulmazlıkları sınırlayalım."

"Bizim ancak şeref madalyamız olur"

Ancak amacın farklı olduğunu savunan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Görünen o ki AKP'nin derdi, şu veya bu şekilde HDP'li milletvekillerini kendilerine bağlı ve bağımlı hâle gelmiş, kendilerinden talimat alan yargının kucağına atmaktır. Şimdi ana muhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi lâzım. Açıkça Anayasa'ya bir aykırı teklifin sorgusuz, sualsiz destekleneceğini ifade etmiş olmaları doğrusu şaşırtıcıdır. Takdir yine de kendilerinindir. Bizim Allah'tan başka hiç kimseden korkumuz yok, verilmeyecek hesabımız yoktur. Soyguncular, talancılar, milletin parasını çalanlar, evlerinde para dolduracak yer bile bulamayanların dokunulmazlığı olacak, bizim fikirlerimizden, konuşmalarımızdan dolayı dokunulmazlıklarımız kaldırılacaksa bizim ancak şeref madalyamız olur. Kendileri bilir, takdir onlarındır."

Bu durum karşısında HDP'nin hamlesinin ne olacağının sorulması üzerine Demirtaş, konunun Merkez Yürütme Kurulu ve grup toplantısında değerlendirileceğini dile getirdi.

Demirtaş, "Üç parti birleşip Anayasa'yı değiştirmeye karar verdikten sonra bizim yapacağımız bir şey yok. Yapacağımız tek şey bu gerici, kinci, siyasi intikam için Anayasa'ya aykırı değişikliği bile göze alan anlayışa karşı dik durmak" ifadesini kullandı.

AK Parti dokunulmazlıkla ilgili teklifini 316 imzayla salı günü Meclis'e sunmuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da çarşamba günü, AK Parti’nin dokunulmazlık teklifine "evet" diyeceklerini açıklamıştı.

Teklife son olarak MHP de "evet" diyeceğini duyurmuştu.

Kaynak: AA