‘Kara operasyonu lazım’

 

Münih'teki Suriye Destek Grubu toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta Yeni Şafak, Milliyet ve Habertürk gazetelerine konuştu.  Suriye ve IŞİD ile mücadele konusunda Türkiye ve Suudi Arabistan'ın "başından beri kara operasyonundan yana olduğunu" söyleyen Çavuşoğlu, “Tüm koalisyon toplantılarında biz 'DAEŞ'le (IŞİD) mücadele edeceksek böyle kapsamlı bir strateji, sonuç odaklı strateji olması lazım' diyoruz" dedi.

 

“Kara operasyonu da olması lazım" diyen Çavuşoğlu, “Böyle bir strateji olursa 'Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz' dedik. Millet diyor ya 'DAEŞ ile mücadelede Türkiye isteksiz' diye. Ama en somut önerileri de Türkiye yapıyor. Suudi Arabistan şimdi Türkiye'ye uçak da gönderiyor, İncirlik'e. Geldiler, keşif çalışması da yaptılar üslerde. Şu an kaç uçak gelecek, sayısı belli değil. 'Gerekirse asker de gönderebilirim' dedi. Bu Suudi Arabistan'ın Suriye'deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi" ifadelerini kullandı.

 

"Buradaki terör örgütlerinin arkasına sığınmak yerine 65 ülkenin havadan karadan DAEŞ terör örgütünü temizlemesi gereiyor" diyen  Çavuşoğlu, “Böyle olursa Rusya'nın 'DAEŞ mi Esad mı' gibi 'Daha iyi şeytanı seçin' deme durumuna da gelinmez" diye konuştu. Çavuşoğlu, “Suudi Arabistan askerleri Türkiye sınırından Suriye'ye girer mi?" sorusuna ise “Bu bir temenni, planlanmış bir şey değil. Suudi Arabistan uçak gönderiyor, 'gerektiği zaman kara operasyonu için asker de gönderebilirim' diyor" cevabını verdi.

 

Suudi Arabistan'ın kara gücü açıklaması

 

Suudi Arabistan ordu sözcüsü General Ahmed Asseri, geçen hafta yaptığı açıklamada ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun kabul etmesi durumunda, IŞİD'e karşı savaşmak üzere, Suriye'ye asker gönderebileceklerini söylemişti. 

 

Asseri, "Biliyoruz ki, hava saldırıları yeterli değil ve bir kara operasyonu gerekli. Daha iyi sonuç alabilmek için her iki operasyonu da birlikte yürütmemiz lazım" demişti. 

Suudi Arabistan, IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun bir parçası. Suriye'deki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonlarına savaş uçaklarıyla destek veriyor. 

 

Kaynak: Yeni Şafak