‘Laiklik herkes dinini özgürce yaşasın diye var’

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak, Meclis Başkanı Kahraman'ın 'Laiklik bir kere yeni Anayasa'da olmamalıdır' sözlerine tepki gösterdi.

 

Laikliğin herkesin, dinini özgürce yaşaması için var olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız. Ortadoğu bataklığı, sizin gibi dini siyasete alet eden zihniyetlerin eseri. Laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var İsmail Kahraman. Her gün şehit veriyoruz, sınırın ötesinden roket yağıyor ama tek derdiniz Laiklik. Dini kirli hesaplarınıza daha fazla alet etmeyin artık" dedi.

 

"Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır"

 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği toplantısında şu ifadeleri kullanmıştı:

 

"Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dünyada üç anayasada laiklik var. Fransa, İrlanda, bir de Türkiye'de var. Tarifi de yok. İsteyen, istediği gibi bunu yorumluyor. Böyle bir şey olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım. Dini olarak bahsetmesi lazım…Bir İslam ülkesiyiz. Nedir yani? Neden? Ladinilik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı."

 

 

Kaynak: DHA