Nazlıaka CHP’den ihraç edildi

 

CHP'de, "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resminin indirildiği" iddiasına ilişkin, "tedbirli" olarak kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın partiden kesin ihracına oy çokluğuyla karar verildi.

 

YDK, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.

 

İddialarla ilgili Nazlıaka'yı ve işaret ettiği Ankara Milletvekili Necati Yılmaz'ı dinleyen YDK, olayla ilgisi olan bazı isimlerin de bilgisine başvurdu.

 

Ellerindeki bilgi ve belgeleri değerlendiren kurul üyeleri daha sonra oylamaya geçti. YDK, oy çokluğu ile Nazlıaka'nın partiden "kesin ihracı"na karar verdi.

 

Kararı Genel Sekreter okudu

 

Yaklaşık 5 saat süren YDK toplantısının ardından, alınan kararı YDK Genel Sekreteri Ali Hikmet Akıllı basın mensuplarına açıkladı. Akıllı, konuyla ilgili soru almadı.

 

Akıllı, söz konusu iddialarla ilgili Nazlıaka'nın savunmasının alındıktan sonra, olayla ilgili tanıkların dinlendiğini belirtti. Akıllı, yapılan inceleme sonucunda, disipline sevk edilen Nazlıaka'nın, bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği iddiasının gerçek olmadığı ve iddianın iftira kapsamında bulunduğunun tespit edildiğini bildirdi.

 

Akıllı, Nazlıaka hakkında alınan kararı şu şekilde açıkladı:

 

"Uygulanması gereken ceza yönünden kurul üyeleri Uğur Bayraktutan, Sezgin Kaya, Ali Hikmet Akıllı, Celal Çelik, Turan Aydoğan, Selahattin Emre, Ahmet Zeytunlu'nun, tüzüğün 70/C-c maddesi gereğince kınama cezası verilmesi gerektiği karşı oyuna karşılık; üyeler Saniye Barut, Şehrazat Mercan, Mustafa Serdar Soydan, Gülsüm Filorinalı, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Hüseyin Aydoğdu ve Süleyman Bülbül'ün çoğunluk oyuyla tüzüğün 70/A-b maddesi gereğince disipline sevk edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın CHP'den kesin olarak ihracına oy çokluğu ile karar verilmiştir."

 

Nazlıaka'nın kararla ilgili TBMM'de bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor ancak ne zaman olacağı belli değil.

 

Süresiz olarak parti ile ilişkisi kesiliyor

 

CHP Tüzüğü'ne göre, YDK tarafından "kesin ihraç" cezası alan üyelerin, süresiz olarak parti ile ilişkisi kesiliyor.

 

Ayrıca ihraç edilen kişinin adı defterlerden ve üye kütüğünden siliniyor. Karar ise Genel Sekreterlik tarafından örgüte duyuruluyor. 

 

"Yanlış hesap Bağdat’tan döner"

 

Nazlıaka, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hakkındaki ihraç kararının hukuksuz olduğunu savundu.

 

"Bu gerçekten de hukuksuz bir karardır. Hukukun üstünlüğünü savunan bir partide böylesine hukuksuz bir karar verilmiş olması, parti tüzüğüyle bile illiyet bağı kurulmakta zorluk çekilerek, zorlanarak da olsa o bağ kurularak böyle bir kararın verilmiş olması elbette esef vericidir. Ancak ben bunu yargıya taşıyarak, tekrar partime dönmeye çalışacağım. Çünkü şuna inanıyorum, yanlış hesap Bağdat'tan döner. Onun için bundan sonraki süreç artık bir hukuk mücadelesine dönüşecek.

 

Benim bu rozetim her zaman yakamdadır ve yakamda kalacaktır. Şurası bir gerçek, beni CHP'den atabilirler, ama CHP'yi benden atamazlar. Ben gene partimde siyaset yapmak için dönme amacıyla mücadelemi sürdüreceğim ve bundan sonra da tüm CHP'lilerin, bana kendini yakın hissedenlerin, benden yardım isteyenlerin, 'Meclis'te sesimiz ol' diyenlerin, her koşulda vekili olarak aktif bir şekilde çalışmalarımı sürdüreceğim. Bunlar, beni mücadele hattımdan, yolumdan asla ve asla alıkoyamaz."

 

"Olay ismim kadar gerçek"

 

Kendisi ve avukatının, bu süreç içerisinde gerekli savunmaları yaptıklarını ve bilgileri aktardıklarını söyleyen Nazlıaka, "İlk gün söylediğim sözlerimin arkasındayım. Yani olayla ilgili olarak, ilk gün 'Bu olay ismimin Aylin Nazlıaka olması kadar gerçektir' demiştim. Hala aynı şeyi savunuyorum" ifadelerini kullandı.

 

"Bugün o ismi açıklayacak mısınız" sorusunu ise Nazlıaka, "Bu şahısın kim olduğu zaten herkes tarafından biliniyor. Artık daha fazla bu konuda bir detaya girmek istemiyorum. Mağduru olduğum bir olayın aynı zamanda suçlusu haline getirilmeye çalışılıyorum. Elbette buna itiraz edeceğim" diye yanıtladı.

 

"Yüzleşmeye yanaşmadı"

 

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz ise Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Nazlıaka'yı kastederek, "Bundan yaklaşık 2,5 ay önce, bu Meclis çatısı altında CHP'li bir milletvekilinin, Atatürk'ün resminin indirildiği yönünde, deli saçması bir iddiası oldu. Ben de bunun muhatabı haline getirildim" dedi.

 

Yılmaz, Nazlıaka ile CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve partisinin Yüksek Disiplin Kurulu'nda yüzleşmek istediğini ancak Nazlıaka'nın buna yanaşmadığını ve "Bu iddia adımın Aylin Nazlıaka olduğu kadar gerçektir" dediğini ifade etti.

 

Necati Yılmaz, söz konusu iddialar nedeniyle kendisinin, ailesinin, sevenlerinin, partililerin ve tartışmanın Mustafa Kemal Atatürk üzerinden gitmesi nedeniyle tüm Türkiye'nin üzüldüğünü dile getirdi. Yılmaz, bugüne kadar susmasının nedeninin ise örgüt disiplininden kaynaklandığını belirtti.

 

Yüksek Disiplin Kurulu'nda konuyla ilgili yapılan incelemenin ardından, Nazlıaka'nın iddialarının "iftira ve yalan" olduğuna yönelik oy birliği ile karar alındığını kaydeden Yılmaz, "Süreç nihayetlendi. Ama yeni bir süreç başlıyor. Bana, çocuğuma, eşime ve ön seçimde beni birinci yapan partili yoldaşlarıma, onların benim üzerimden üzülmüş olmalarına dair bir muhakeme faaliyetini yargı önünde yaşayacağız. AylinNazlıaka ile yargı önünde yüzleşeceğiz. Bu meseleyi bu saatten sonra, artık benim partilim de olmayan o milletvekili ile mahkeme önünde hesaplaşacağım" dedi.

 

Önseçimde ikinci olmuştu

 

Kesin ihraç kararı verilen Nazlıaka, CHP'nin 7 Haziran seçimleri öncesi yaptığı önseçimlerde önemli bir başarı elde etmişti. Hâkim denetiminde yapılan seçimlere Ankara 1. bölgeden katılan Nazlıaka, ikinci olmuştu. Aynı bölgeden en çok oyu ise söz konusu iddialarla ilgili Nazlıaka'nın işaret ettiği Ankara Milletvekili Necati Yılmaz almıştı.

 

CHP YDK, son olarak 2014'te Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum'u, sonrasında ise İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'i ihraç etmişti.

 

Kaynak: AA