“PYD savaş suçu işliyor”

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu Erzincan'da AK Parti İl Danışma Meclisi'nde konuştu. ABD Dışişileri Bakanlığı Sözcüsünü PYD'ni Moskova'da ofis açmasından haberi olmadığı yönündeki açıklamasına atıfta bulunan Başbakan PYD'nin PKK'nın Suriye uzantısı olduğunu vurgulayıp, gerekli evrakları ABD'ye göndereceklerini söyledi. Başbakan, "PYD, YPG militanları eğitimlerini Kandil'de alıyorlar. Moskova'da açtıkları büroya Öcalan posterleri asıyorlar." dedi. Suriye'de PYD'nin rejimle işbirliğine işaret ederken, "PYD, PKK'nın uzantısıdır. Hem Suriye hem Türkiye hem de bölge için tehdit oluşturmaktadır. PYD savaş suçu işliyor. Türkiye'ye yönelik bir tehdit olduğunda Kandil'de aldığımız tedbirleri Suriye'de de alırız" uyarısını yaptı. 

 

'Şark meselesi bitmiştir'

 

Başbakan AK Parti Danışma Meclisi  öncesi Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşu yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törende halka seslendi.  Davutoğlu, "150 yıldır şark meselesi diyerek Doğu'yu, bu vatan topraklarını istila etmeye kalkanlara karşı, bugün artık şark meselesi bitmiştir. Türk, Kürt, Sünni, Alevi diye bizi bölmeye çalışanlara karşı hep beraber omuz omuza duracağız. Hep beraber dimdik duracağız. Bizi ayıramazlar. Bizi bölemezler. Bizi hiçbir zaman zelil bir duruma düşüremezler" ifadelerini kullandı. 

 

Konuşmasında kardeşlik vurgusu yapan Davutoğlu, 78 milyonun tek yürek olduğunu söyleyerek "Buradan Türk, Kürt, Alevi, Sünni bütün Doğu Anadolu, bütün Güneydoğu Anadolulu vatandaşlarıma seslenerek diyorum ki gün birlik vaktidir. Gün, bu ülkeyi bölmek ve böldürmek isteyenlere karşı gür bir sesle omuz omuza mücadele etme vaktidir. Birileri size diyecek ki 'Siz Kürtsünüz bu ülkeden farklısınız'. Birileri 'Siz Alevisiniz siz farklısınız' diyebilirler. Biz diyoruz ki bizim nezdimizde 78 milyon tek bir yürek tek bir bilektir. 78 milyon aynı istiklalin aynı istikbalin çocuklarıdır" diye konuştu. 

 

Başbakan şunları söyledi:

 

 "Çok tahrik yaptılar. Çok provokasyon yaptılar. Ama Türk, Kürt, Sünni, Alevi, Arap bütün vatandaşlarımız onların bu provokasyonlarına hiç ayak uydurmadı. Buradan doğunun, güneydoğunun bütün yiğit evlatlarına sesleniyorum. Biz biriz, biz beraberiz, biz diriyiz. Biz büyük bir istiklalle istikbale yürüyoruz. Nasıl yüzyıl önce doğu ve güneydoğuyu bizden koparmaya çalışan istilacılar ve onların iş birlikçisi çeteler başarısız olmuşsa bugün de yurt dışından birtakım planlarla bu ülkeyi bölmek isteyenler ve onlarla iş birliği yapan çeteler mutlaka başarısız olacaktır." 

 

Kaynak: DHA